Przeszłość-przyszłości. Żniwa w Szreniawie.

 

Jak przyjemnie spędzić czas w Muzeum?

Odwiedźcie nas podczas pokazów „Przeszłość-przyszłości. Żniwa w Szreniawie”.  Zapraszamy w najbliższy weekend 29-30.08. w godzinach 12.00-16.00.

O 12.15 na scenie rozpocznie się występ prezentujący obrzędy dożynkowe w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” pod kierunkiem Pani Marzeny Howorskiej.  Występ potrwa około 30 minut i zostanie powtórzony o godzinie 14.15. Po występie będzie chwila na zapoznanie się z dawnymi sposobami czyszczenia, młócenia i rozdrabniania zboża. Niedaleko sceny będą wystawione wialnie, młocarnie, żarna i stępy. Pokażemy Wam, ile potrzeba siły, by wydobyć ziarna z kłosów za pomocą cepów. Rozglądając się po placu odnajdziemy artystów rękodzielników podczas tworzenia swoich dzieł.  Będą dostępni w godzinach 12.00-16.00. Bliżej będzie się można przyjrzeć pracy rzeźbiarzy: Pana Jerzego Sowijaka z Bukówca Górnego oraz Pana Macieja Szymczaka z Kościana. Kto przejeżdżał przez gminę Włoszakowice ten z pewnością zauważył na skrzyżowaniach i skwerach sięgające kilku metrów wysokości pomnikowe rzeźby. To dzieło Pana Jerzego, który u nas będzie pracował w nieco mniejszej skali. Pan Maciej z kolei to przedstawiciel służb mundurowych, nie zdradzimy jednak jakich, który wiele lat temu odkrył w sobie artystyczną duszę i zaczął rzeźbić w drewnie. Piękne woskowane rzeźby będą go otaczać podczas tworzenia kolejnej pracy. Ale to nie wszyscy artyści. Będą też panie. Zdolna plecionkarka Pani Jadwiga  Anioła z Rogalinka będzie plotła wieniec dożynkowy. O niełatwym zadaniu zgromadzenia odpowiedniego materiału i tworzenia wieńca najlepiej opowie sama. My tylko odkryjemy rąbka tajemnicy zdradzając, że przygotowuje się do tego już od kwietnia, gdy tylko zboże zaczyna tworzyć kłos. W sobotę zapraszamy na pokazy multidyscyplinarnej twórczyni Pani Anny Barzyk. Pani Anna rękodziełem interesuję się od dzieciństwa. Potrafi szydełkować, szyć, haftować, szczególnie bliski jest jej haft kaszubski, wykonuje kwiaty z bibułki oraz zajmuje się ceramiką lepiąc z ręki lub tocząc garnki na kole. Z pewnością przywiezie wiele ze swoich prac, natomiast w formie pokazu zaprezentuje tworzenie koronki czółenkowej. To tylko w sobotę. W niedzielę zaś przygotujemy coś ekstra z rolniczą historią w tle. Nie każdy pamięta czasy PRL-u, gdy rolnicy nie martwili się pogodą, a brakiem sznurka do snopowiązałek. Otóż dzisiaj ten problem nie istnieje. Sznurka mamy dużo, dlatego nasza snopowiązałka będzie miała czym pracować (o tym za chwilę), a nadmiarem zajmie się Pani Agnieszka Gaczkowska artystka z Akademii Rękodzielnika. Polipropylenowy sznurek w jej ręku zmieni się w arcydzieło. Będziecie świadkami  tworzenia z niego wielkiej makramy. A może artystka dopuści was do tworzenia dzieła? 

Tak, tak, wiemy, wciągnęły nas sznurki, a gdzie maszyny?  Nie zapomnieliśmy o nich. Ich pokaz odbędzie się między godziną 13.00 a 14.00. Bądźcie na czas! Po występie artystycznym nasz nieoceniony przewodnik, kustosz o wielu twarzach, Przemek, którego bywalcy naszego Muzeum na pewno znają, zbierze grupę i poprowadzi na muzealne pole. 

Większość zboża zdążyliśmy już zebrać nowoczesnymi metodami (kto nie jest czasami leniwy :)), ale zostawiliśmy małe  co nieco i pokażemy, jak się kiedyś żniwowało.  Zaczniemy od narzędzi ręcznych, czyli w użycie pójdzie sierp i kosa. Później wkroczą do akcji kosiarka konna oraz snopowiązałka, którą pociągnie zabytkowy ciągnik Ursus. Z boku z wyższością przyglądał się będzie temu wysiłkowi kombajn Bizon, który przed blisko pięćdziesięciu laty, za jednym zamachem, kosił,  młócił i czyścił zboże. Żeby zobaczyć jego starszą kuzynkę - kombajn Vistulę trzeba będzie przespacerować się na folwark, gdzie jest prezentowana.

Gdy załadujemy wóz drabiniasty snopami zboża, przystąpimy do prac pożniwnych. Przeprowadzimy podorywkę pługiem konnym oraz bronowanie,  a na koniec użyjemy siewnika i wysiejemy poplon dla wzbogacenia wyjałowionej ziemi.

W niedzielę zagości u nas "Piekarnia Wiejska w Zębowie".  „Na żywo”  przygotowywane będzie ciasto i wypiekany  chleb. Gorące i pachnące bochenki upieczone w naszych piecach chlebowych będą na sprzedaż.

Dania obiadowe serwować będzie Karczma (czynna w godzinach otwarcia Muzeum).

Dla spragnionych, oczywiście, jak co weekend, dostępne będzie piwo z Browaru Szreniawa dostępne w ogródku browaru lub kasie Muzeum.

 

 

 

Na koniec przypominamy, że trwa pandemia więc starajmy się wszyscy o zachowanie odpowiedniego dystansu, a gdy to konieczne prosimy o założenie maseczki.

DO ZOBACZENIA W SZRENIAWIE!

 

 

„Przeszłość-przyszłości. Żniwa w Szreniawie”

29-30.08. godz. 12.00-16.00

godz. 12.15

obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”

godz. 12.00-16.00

- pokazy pracy twórców ludowych

- młócenie, czyszczenie i rozdrabnianie zboża

- Piekarnia Wiejska w Zębowie: przygotowywanie ciasta i wypiek chleba 

godz. 13.00-14.00

prace  żniwne i pożniwne na polu

godz. 14.15

obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”

W sobotę i niedzielę Muzeum jest czynne w godzinach 10.00-18.00.

W soboty wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Naszymi partnerami przy organizacji wydarzenia są: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnicwa oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Wielkopolski.

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

 

Operacja pn. "Warsztaty rękodzielnicze i pokaz polskich tradycji żniwnych w ramach imprezy plenerowej "Przeszłość-przyszłości. Żniwa w Szreniawie" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


powered by