ABC ziemiańskiego dworu

 

Szreniawskie muzeum zaprasza Państwa do obejrzenia i przeczytania kolejnej książeczki edukacyjnej „Tam gdzie państwo weseli a służba pracowita, czyli ABC ziemiańskiego dworu”.

Tym razem opowiadamy o codziennym życiu mieszkańców ziemiańskich dworków, pałacyków, willi – ich zwyczajach, obowiązkach, zabawach. Przedstawiamy piękne przedmioty, którymi się otaczali – meble, sztućce, obrazy i omawiamy ciężką pracę służby domowej, która o nie dbała. Dzięki lekturze książeczki, Szanowni Czytelnicy dowiedzą się między innymi, czy w apteczkach dworskich przechowywano róg jednorożca, czy dawne książki były dużo droższe od butów i o tym, dlaczego na wakacje zabierano kanapę.

Podkreślamy, że najwięcej miejsca poświęciliśmy codzienności młodszych i starszych dzieci, zamieszkujących ziemiańskie domy. Mamy nadzieję, że opisy obowiązków szkolnych, surowych zasad zachowania się (w tym bardzo licznych zakazów i nakazów), ale i sposobów spędzania wolnego czasu zachęcą Was do zapoznania się z książeczką. Porównajcie dawne i Wasze dzieciństwo – co o nim sądzicie?

Wiele z opisywanych przedmiotów i pomieszczeń możecie Państwo zobaczyć  w Muzeum. Wyróżniliśmy je „muzealnym” żółto – zielonym znaczkiem.

Serdecznie zapraszamy do zakupu książeczki w kasie Muzeum lub w e-sklepie.

/E. Wieczorek-Konieczyńska/

 


powered by