Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej - wystawa czasowa w Uzarzewie

Termin 28 lipca - 31 października 2020.

Zwierzęta leśne w kulturze ludowej zajmowały szczególe miejsce, uważano je za istoty doskonalsze od człowieka, będące pod opieką bogów, przyrody, przynoszące dobry omen, pomoc i pomyślność. Z drugiej strony przypisywano im kontakt z zaświatami, napawały ludzi przerażeniem, traktowano jako zapowiedź nadchodzących kataklizmów czy śmierci. Na wystawie przedstawione zostaną zwierzęta zamieszkujące polskie lasy oraz związane z nimi wierzenia i przesądy, które niegdyś były tak popularne w kulturze ludowej, a których pozostałości już w nieco zmienionej, zniekształconej formie, możemy obserwować po dzień dzisiejszy.

Zapraszamy!