Zaopatrzenie wsi w wodę

Zdecydowana większość eksponatów związanych z zaopatrzeniem wsi w wodę prezentowana są na ekspozycji plenerowej na folwarku. Większość obiektów związanych ze studniarstwem pochodzi z nieistniejącej firmy „Wodrol” z Jasina k. Swarzędza. Była to firma zajmująca się wierceniem studni głębinowych. Muzeum pozyskało czwórnóg wiertniczy wraz z bogatą kolekcją narzędzi wiertniczych do wierceń obrotowych, płuczkowych i udarowych. Wyposażeniem dodatkowym są ściski drewniane, podnośniki śrubowe i docinak pełzakowy służący do skręcania odcinków żerdzi wiertniczych.

Czwórnóg wiertniczy do wierceń udarowych i obrotowych.

W 1995 roku pozyskano drewniany pawilon, zwany „domkiem myśliwskim”, pochodzący z Będlewa, gm. Stęszew. W okresie międzywojennym zakryto nim studnię i urządzenie pompowe – jednotłokową pompę wodną ssąco-tłoczącą dwustronnego działania wyposażoną w powietrznik i wał napędowy z mimośrodem. Pompa używana była do napełniania zbiornika wodociągu grawitacyjnego zaopatrującego w wodę pałac i gospodarstwo rolne. Do napędu używano silnika diesla marki Deutz.

Ponadto Muzeum zgromadziło najbardziej typowe ujęcia wody używane na terenie Polski: żuraw, kołowrót, pompy metalowe oraz pompę drewnianą.

/Romuald Klawe/