Wystawa czasowa: "Szlachetne wydanie okowity. Wystawa etykiet i akcesoriów wódczanych ze zbiorów Adama Łukawskiego".

Kliknij!

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej pt.: „Szlachetne wydanie okowity. Wystawa etykiet i akcesoriów wódczanych ze zbiorów Adam Łukawskiego”. Na wystawie zaprezentowana zostanie część z liczącej 5 tysięcy obiektów kolekcji Pana Adama Łukawskiego. Prezentowane będą etykiety i akcesoria wódczane związane z fabrykami wódek i likierów głównie z terenu Wielkopolski i Pomorza, z małym wyjątkiem poczynionym dla słynnej wytwórni Baczewskiego ze Lwowa. Ponad 400 eksponatów podzielono według producentów trudniących się produkcją mocnych alkoholi od schyłku XVIII do połowy XX wieku.

Inicjatorem powstania wystawy w  naszym Muzeum byli pracownicy Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia. Wystawa, którą polecamy uwadze znajduje się w jednym z pomieszczeń zabytkowej gorzelni rolniczej powstałej w 1897 roku na terenie folwarku Marienberg (obecnie Szreniawa).

Kliknij!

Wystawie towarzyszyć będzie katalog zbiorów. W  pierwszej części publikacji przygotowaliśmy dla Państwa obszerną lekturę na tematy związane z przedmiotem wystawy. Zachęcamy do zajrzenia do artykułu, w którym o swojej pasji kolekcjonerskiej pisze Adam Łukawski. Historia, chemia, i technologia wyrobu mocnych alkoholi splatają się w tekście Anny Grześkowiak-Przyweckiej. Łukasz Czajka, znany wśród blogerów i kolekcjonerów alkoholi jako Czajkus, opracował historię fabryk wódek i likierów z terenu Wielkopolski i Pomorza. Ostatni tekst autorstwa Hanny Ignatowicz ukazuje etykiety jako przyciągające wzrok klienteli dzieła sztuki litograficznej.

Składamy podziękowania za zaangażowanie i współpracę Panu Adamowi Łukawskiemu oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania wystawy.

Wystawa czynna: 19 września 2021—30 października 2022 r., Gorzelnia

/AGP/