Metaloplastyka w kolekcjonerstwie łowieckim ze zbiorów Bogdana Kowalcze

Wystawa czasowa w Uzarzewie

30.06 – 30.09.2018

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie organizuje wystawę obrazującą dorobek kolekcjonerski Bogdana Kowalcze na przykładzie wąskiego wycinka z jego zbiorów z dziedziny łowiectwa. Będzie to metaloplastyka z wizerunkami zwierząt łownych w postaci rzeźb, reliefów, plakiet i przedmiotów użytkowych. Motywy łowieckie w malarstwie, rzeźbie, a także w sztuce użytkowej rozpowszechniły się w XIX wieku wraz z powstawaniem organizacji łowieckich. Metaloplastyka okazała się dobrą metodą do popularyzowania łowiectwa. Seryjność produkcji, a co za tym idzie, umiarkowana cena, pozwalała docierać do szerokiego grona zainteresowanych. Przełom wieku XIX i XX był szczególnie obfity w przedstawienia myśliwskie także w metaloplastyce.