Wykłady, prelekcje, warsztaty - dla seniorów

Warunki uczestnictwa:

- oferta skierowana jest do grup zorganizowanych (grupy mogą liczyć od 10 do 30 osób)

- zajęcia realizowane są w godzinach 9.00-14.00, po zgłoszeniu telefonicznym lub pisemnym z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem, po uzgodnieniu terminu i potwierdzeniu go przez naszych pracowników

- w wyjątkowych wypadkach możliwa jest realizacja zajęć w innych niż podane godzinach po uzgodnieniu z naszym pracownikiem

 

Zgłoszenia zajęć w siedzibie głównej Muzeum przyjmuje:

Dział Edukacji i Wydawnictw

Muzeum Narodowe Rolnictwa

i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki

tel. (61) 810 76 29, wew. 61 lub 63

e-mail: edukacja@muzeum-szreniawa.pl 

e.wieczorek-konieczynska@muzeum-szreniawa.pl

 

Koordynator programu: Ewa Wieczorek – Konieczyńska, tel. 61/ 8107 629 w. 63

 

Cennik:

- do udziału w zajęciach upoważnia bilet wstępu od osoby + opłata 75 zł od grupy

- opłaty przyjmuje kasa biletowa

- w ramach biletu przysługuje możliwość samodzielnego zwiedzania Muzeum przez grupę. 

 

Tematy:

1. Latające traktory

Podczas spotkania zapoznamy Państwa z początkami agrolotnictwa. Zaprezentujemy najpopularniejsze modele samolotów służących w agrolotnictwie (Gawron, Dromader, Belphegor, An-2) i specyfikę budowy polskich samolotów i śmigłowców rolniczych.  Przedstawimy historię polskiego lotnictwa rolniczego, a także jego znaczenie na świecie od lat 50-tych do końca XX wieku. 

 

2. Dawnych wspomnień czar

W czasie zajęć w dawnej Gorzelni przybliżymy naszym gościom historię wzornictwa w czasach PRL-u, przypomnimy trudy i radości codziennego życia w tamtym okresie. Spotkanie odbędzie się w zaaranżowanych w stylu lat 50 i 60 pomieszczeniach użytkowanych przez typową polską rodzinę. Oczekujemy wielu wspomnień.

 

3. Dzień w XIX wiecznym dworze

Uczestnicy zajęć zaznajomią się z codziennymi zajęciami i obowiązkami mieszkańców XIX wiecznego dworu. Poznają rozkład dnia pani i pana domu, ich dzieci i służby. Opowiemy gościom o ówczesnych sposobach prania, prasowania, zachowania higieny, przygotowywania posiłków, nauki dzieci, spędzania wolnego czasu

 

4. Hipolit Cegielski (1813-1868)- od belfra do przemysłowca

Podczas prelekcji  przedstawimy seniorom najważniejsze wydarzenia z życia i działalności Hipolita Cegielskiego oraz omówimy historię idei pracy organicznej na terenie Wielkopolski. Goście będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o tym nauczycielu i przedsiębiorcy dzięki specjalnemu quizowi.

 

5. Praktycznie i elegancko. Odzież i bielizna okresu międzywojennego

Celem spotkania jest przedstawienie widzowi jak zmieniał się ideał kobiecej urody i w jaki sposób ubiór dzienny i stroje nocne odzwierciedlały przemiany obyczajowe i społeczne 

w okresie międzywojnia. W sypialni pałacowej zaprezentujemy m.in. damskie i męskie pantalony, koszule nocne, sukienki, dodatki. Omówimy na tych przykładach różnice między modą lat 20-tych i 30-tych oraz wynalazki, które zrewolucjonizowały krawiectwo (przewidziana dyskusja).

 

6. Po szerokiej drodze. Dzieje transportu wiejskiego

Podczas spaceru po ekspozycji uczestnicy zapoznają się z wieloma eksponatami dokumentującymi historię transportu wiejskiego na ziemiach polskich. Na zajęciach prezentowane będą wozy specjalne, takie jak np. wóz strażacki oraz – wyjątkowej urody - lokomobile. Przedstawimy też kolekcję powozów. Spotkanie zakończymy przejażdżką wagonetką konną.

 

7. Dezydery Chłapowski - rolnik, żołnierz, patriota.

W czasie wykładu opowiemy Państwu o niezwykłym życiu Dezyderego Chłapowskiego - uczestnika wojen napoleońskich, powstań narodowych, reformatora rolnictwa, prekursora idei pracy organicznej. 

 

8. Wiek XIX – rewolucja nie tylko przemysłowa

W oparciu o liczne maszyny i urządzenia rolnicze ze zbiorów Muzeum pokażemy postęp, jaki dokonał się w rolnictwie XIX wieku. Będzie można zobaczyć zabytki techniki, m.in. młocarnie, lokomobile parowe, a także utrzymywane wówczas rasy zwierząt gospodarskich. Program spotkania przewiduje wykorzystanie makiet, map i dokumentów archiwalnych.

 

9. Zwierzęta gospodarskie

W trakcie zajęć w budynku obory omówimy rozwój i historię ras zachowawczych zwierząt gospodarskich, które tradycyjnie użytkowane były przez rolników wielkopolskich, poznamy także dzieje gatunków zwierząt przywiezionych na tereny Polski. Dla chętnych – możliwość przejażdżki wagonetką.

 

10. Raz - dwa - trzy - wychodzisz ty!: ulubione zabawy babci, dziadka i wnuczka - warsztaty międzypokoleniowe

Bawimy się we wcześniej ustalone i przygotowane z uczestnikami tradycyjne i współczesne gry i zabawy. Zapewniamy wiele radości.

 

11. Szreniawskie skarby – międzypokoleniowa (i nie tylko) gra terenowa.

1/Trasa: portiernia - Wieża Bierbaumów

2/Trasa: piwnica w pałacu.

 

12. Czerwone korale - ludowa sztuka tworzenia biżuterii – warsztaty

Warsztaty są okazją do zapoznania się z wybranymi ślubnymi strojami ludowymi oraz noszonymi wraz z nimi ozdobami i biżuterią.  Będzie można zobaczyć, co kryje skrzynia wianna panny na wydaniu. Uczestnicy dowiedzą się też, jakie ozdoby noszono w poszczególnych regionach Polski i samodzielnie wykonają wybrane ozdoby.

 

13. Jak nakryć, jak podać, jak się zachować oraz Savoir-vivre dawniej i dziś

Zajęcia te są fascynującą podróżą do początków ubiegłego wieku, odkrywającą codzienne życie ówczesnych mieszkańców znajdującego się na terenie Muzeum pałacu. Rytm tego życia w dużej mierze wyznaczały ówczesne zasady savoir-vivre’u. Zajęcia odbywają się w jadalni pałacu szreniawskiego.


powered by