Weterynaria

Muzealne zbiory z zakresu weterynarii liczą ponad 1000 obiektów. Są to głównie narzędzia, którymi posługiwano się przy chirurgii ogólnej zwierząt, jak również podczas wykonywania innych zabiegów weterynaryjnych. Na szczególną uwagę zasługują narzędzia z dziedziny położnictwa i ginekologii oraz ortopedii. 

Znaczna ilość obiektów w zbiorach Muzeum to narzędzia związane z wykonywaniem zabiegów chirurgicznych. Należą do nich nożyczki chirurgiczne (13 sztuk), igły do upustu krwi oraz zszywania ran (31 sztuk), strzykawki (36 sztuk), trokary i trójgrańce (13 sztuk), pigularze (5 sztuk) i wiele innych. Zbiory z zakresu położnictwa tworzą: haki porodowe (21 sztuk), zgłębniki (25 sztuk) oraz różnego rodzaju kleszcze liczące 80 sztuk. Ciekawymi eksponatami są również narzędzia do pielęgnacji kopyt.  W tej grupie posiadamy ponad 20 obiektów. Z ciekawszych należy wymienić pęta końskie z roku 1914 służące do zakuwania koni na noc w celu ochrony przed złodziejami oraz dudka do unieruchamiania koni z lat 40. XX wieku. 

Aparat rentgenowski firmy Siemens, początek XX w..

Ponad 200 narzędzi z zakresu weterynarii zostało wykonanych przez niemiecką firmę Hauptner, wytwórnię o długich tradycjach sięgających roku 1793. Wieloma z nich posługiwał się prof. Tadeusz Olbrycht, specjalista w dziedzinie genetyki, hodowli zwierząt, biologii rozrodu oraz żywienia zwierząt. Na ekspozycji prezentowana jest torba prof. Tadeusza Olbrychta, która służyła mu do przenoszenia narzędzi weterynaryjnych w trakcie wizyt lekarskich. Ciekawostką jest krzesło obrotowe z lat 20. XX wieku zrobione na specjalne zamówienie prof. Stanisława Runge, założyciela Zakładu Weterynarii Rolniczej przy Uniwersytecie Poznańskim. W zbiorach znajdują się również eksponaty związane z rentgenoterapią – liczące ponad 20 obiektów. Na szczególną uwagę zasługuje kryptoskop z II połowy XX wieku. Jest to przenośne urządzenie stosowane do prześwietlania. W zbiorach muzealnych znajdują się również trzy aparaty rentgenowskie z II połowy XX wieku.

/Milena Wieczorek/


powered by