Warsztaty "Jesień na wsi"

 

Szanowne Grono Pedagogiczne,

Wraz z nadejściem jesieni i nowego roku szkolnego Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza dzieci i młodzież na dziewiętnastą już edycję imprezy edukacyjnej Jesień na wsi, która odbywać się będzie w dniach od 16 do 27 września 2019 roku, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.40–15.00.

W tym czasie muzeum przygotowało dla uczniów wiele atrakcji związanych ze zbiorem zbóż, jego tradycyjna obróbką oraz przetwórstwem płodów rolnych na zimowe zapasy. Dla uatrakcyjnienia pobytu w Szreniawie, w tym roku, zajęcia odbywać się będą w otoczeniu zabytkowych XIX-  wiecznych zabudowań folwarcznych. Uczniowie zobaczą stodoły i spichlerz, w których niegdyś gromadzono i przechowywano zboże. Zaprosimy też do laboratorium oceny nasion. Szczególnej uwadze polecamy pokaz pracy młocarni szerokomłotnej napędzanej lokomobilą oraz śrutowanie zboża w młynku kieratowym napędzanym siłą wołów. Liczne stanowiska interaktywne i pokazy przybliżą uczestnikom wszelkie jesienne prace gospodarskie związane ze zbiorami i przygotowaniami do zimy. Każdy będzie mógł spróbować własnych sił i wziąć udział w jesiennych wiejskich zajęciach, takich jak: 

·         młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi,

·         czyszczenie ziarna za pomocą wialni i sit,

·         przemiał ziarna na żarnach i śrutownikach,

·         ocena jakości nasion w  laboratorium,

·         parowanie soków i wyrób kompotów,

·         suszenie owoców, warzyw, ziół i grzybów,

·         kiszenie ogórków i kapusty.

Na zapoznanie się ze wszystkimi stanowiskami grupa potrzebować będzie około 2 godzin.

Ceny biletu wstępu na pokazy i do Muzeum:

·         dzieci i młodzież szkolna – 18 zł od osoby

·         dzieci przedszkolne – 16 zł od osoby

·         opiekunowie grup wstęp bezpłatny.

W ramach biletu istnieje możliwość samodzielnego zwiedzenia Muzeum przez grupę. Zapraszamy do obejrzenia najnowszej wystawy obrazów poruszających tematykę codziennego życia na wsi.  Prezentujemy prace wielu wybitnych malarzy polskich, jak: Aleksander Augustnowicz, Julian Fałat, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski, Adam Setkowicz, Jan Stanisławski, Zbigniew Pronaszko.  Przy okazji wizyty zachęcamy również do skorzystania z dodatkowych atrakcji:

·         zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem ( ok. 1,5 godziny) – opłata za przewodnika wynosi 70 zł

·         grupowy przejazd bryczką zaprzężoną w konie - opłata 3 zł od osoby.

 

Informujemy, że na terenie Muzeum istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług  gastronomicznych. Informacje uzyskać można pod numerem telefonu: 725 710 516.

Ze względów organizacyjnych obowiązuje wcześniejsze telefoniczne zgłaszanie grup. Dla komfortu uczestników jedna grupa może liczyć do 25 osób. Prosimy o punktualne przybycie. Godzina zapisu jest godziną gotowości grupy do wejścia na pierwsze stanowisko. Z uwagi na to, że część stanowisk znajduje się na folwarku, zwracamy uwagę na odpowiedni, stosowny do pogody ubiór dzieci oraz wygodne obuwie. Zapisy według kolejności zgłoszeń przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 pod numerem telefonu 61 810-76-29, wew. 21. Tam też uzyskają Państwo wszelkie dodatkowe informacje.

Serdecznie zapraszamy!

 
 

 


powered by