Technika omłotu, czyszczenia, suszenia i przechowywania ziemiopłodów

Młocarnia sztyftowa firmy „Wacław Moritz” z Lublina, przed 1939 r
Obejrzyj galerię!

Dużą część kolekcji stanowią urządzenia omłotowe. Zgromadzono ich łącznie 45 sztuk. Posiadane młocarnie wyprodukowane zostały w fabrykach polskich: Wolski, Warfama, Moritz, Nitsche, Cegielski i Ogórkiewicz; niemieckich: Mayfarth, Ventzki, Mielke, Huttenwerk Michelstadt, Epple-Buxbaum, Lanz, Th. Flöther i angielskich – Marschall.  Napędzane są ręcznie, kieratem konnym, silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Zgromadzone młocarnie posiadają różnorodną konstrukcję. Są to m.in. młocarnie sztyftowe, cepowe i czyszczące. Ciekawym obiektem jest, skompletowany w Muzeum, zestaw do młocki parowej wyprodukowany w zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu w 1924 roku. Zestaw składa się z przewoźnej lokomobili parowej i młocarni czyszczącej. Lokomobila pochodzi z Nietuszkowa, pow. Chodzież, a młocarnia z Komornik, pow. Poznań.

Muzeum zgromadziło również kolekcję maszyn i urządzeń do czyszczenia nasion. Najliczniejsze w tej grupie zbiorów są wialnie i młynki oraz ręczne sita. Pozyskano także czyszczalnie zbożowe, płótniarki oddzielające nasiona kukurydzy i buraków od połamanych łodyg, tryjery oddzielające nasiona chwastów i nasiona połamane od całych, żmijkę sortującą nasiona okrągłe od podłużnych. Posiadamy także specjalistyczne czyszczalnie zbożowe firm: Fortschitt oraz Agromet Rogoźno, które służyły do dokładnego czyszczenia materiału siewnego.

Suszenie i przechowywanie zboża obrazują zgromadzone w zbiorach makiety suszarni i elewatorów zbożowych. Na terenie Muzeum znajduje się suszarnia fluidyzacyjna do ziarna.

/Romuald Klawe, Dorota Matela/