Syfon do piwa

Jest to samodozujący syfon do piwa wykonany z czystego niklu o kształcie cylindrycznym zwężającym się lekko ku górze. Z boku znajduje się grawerowane logo - globus z napisem na wstędze pośrodku >>SELBST-/ SCHAENKER<<. Wokół w otoku napis >>DEUTSCHE SPIPHON-GES. [chäft] LEIPZIG *SCHUTZ-MARKE*<< oraz >>ROESLER & Co. * LEIPZIG<<. Przy górnym brzegu wybity numer fabryczny >>52863<<, a pod nim w ramce >>REINNICKEL<<. Wieko wykonane jest z blachy pokrytej emalią. Spód wieka emaliowany na szaro, wierzch na brązowo z czarnymi napisami >>ROESLER *GLOBUS*/ SELBST-SCHÄNKER<< oraz globusem jak na boku tylko malowanym. Poniżej mniejszymi literami wykonany napis >>W.Z. GESCHÜTZ<<. Do wieka przymocowany jest poprzeczny uchwyt i mosiężny kranik.  We wnętrzu syfonu znajduje się pojemnik cylindryczny z blachy emaliowanej w kolorze szarym o wymiarach: średnica 15,5 cm, wysokość 34,5 cm. W środku umieszczona jest szklana rurka o śr. 1 cm z gumowymi przedłużkami połączona z kranikiem. 

Syfon
Kliknij!

Syfon reklamowany był przez producenta jako najlepsze naczynie do piwa, sprzedawane na całym świecie. Dla nalania piwa wystarczyło odkręcić kran u góry i pod wpływem ciśnienia panującego wewnątrz syfonu piwo samo wypływało. Naczynie jest pierwowzorem współczesnych kegów do piwa. Napełnianie odbywało się w browarach lub rozlewniach piwa. Rozlewnie zazwyczaj znaczył swoje syfony poprzez przybicie na wieku miedzianej blaszki z nazwiskiem właściciela. Syfony używane były zarówno w wyszynkach, jak i w gospodarstwach domowych.

Firma Roesler &Co. z Lipska założona w 1896 roku do roku 1929 wyprodukowała ponad 150 tys. syfonów do piwa. W 1926 roku firma podawała w ogłoszeniach prasowych, że wyprodukowała ich blisko 150 tys. szt. Każdy syfon posiadał unikalny numer fabryczny.

/Anna Grześkowiak-Przywecka/


powered by