Stojak pod choinkę

Kliknij!

 Stojak pod choinkę z mechanizmem pozytywki, służył wyeksponowaniu świątecznego drzewka.  Ten konkretny model pochodzi z niemieckich zakładów J. C. Eckardt w Stuttgarcie gdzie został wyprodukowany na początku XX w.  Posiada wytłoczony znak firmowy w postaci św. Mikołaja niosącego choinkę, któremu towarzyszą chłopczyk i dziewczynka.

      Urządzenie składa się z talerza podstawy zawierającego mechanizm pozytywki i pokrytego od góry czaszą zdobioną profilowaniami i wypukłym pasowym ornamentem.  Po środku wyprowadzona jest nóżka w którą właśnie mocowano nóżkę drzewka świątecznego. Dla lepszej stabilizacji dodatkowo dokręcano ją z trzech stron żelaznymi śrubami. 

      Warto pamiętać, że to właśnie z Niemiec przybył do nas zwyczaj ozdabiania drzewek iglastych, znany tam już od XV wieku. Rozpowszechnił się szerzej w Europie i Ameryce Północnej, w okresie mody na rzeczy niemieckie, która zapanowała po ślubie brytyjskiej Królowej Wiktorii z niemieckim księciem Albertem, w 1840 r.

      Stojak służył do ekspozycji małej choinki, którą stawiano na stole. Po nakręceniu mechanizmu obracała się ona wokół własnej osi przy akompaniamencie melodii. Pozytywka wygrywa m.in. kolędę Cicha noc i walce.

Zobacz na YouTube!

 

/Anna Barłóg- Mitmańska/

 


powered by