„Stanisław Mikołajczyk” - medal pamiątkowy

Medal pamiątkowy: Stanisław Mikołajczyk, awers
Zobacz galerię

Medal o średnicy 70 mm, dwustronny, wykonany został ze stopu metali kolorowych. Na jego awersie przedstawiono popiersie Stanisława Mikołajczyka a na rewersie zarys pomnika wzniesionego w Dobrzycy ku jego czci.

W bieżącym roku obchodzimy 50. rocznicę śmierci Stanisława Mikołajczyka.

Ten polski polityk, urodził się w 1901 r. w Dobrzycy. Ukończył kurs Szkoły Rolniczej w Swarzędzu oraz kurs Uniwersytetu Ludowego w Dalkach. Znany jest przede wszystkim ze swej działalności w ruchu ludowym, jako przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz jako premier rządu emigracyjnego w Londynie w latach 1943-1944. Po II wojnie światowej był posłem do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy, a także wicepremierem i ministrem rolnictwa i reform rolnych Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej w Polsce. Od roku 1947 przebywał na emigracji. Zmarł w Waszyngtonie w 1966 r.

W 2000 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W tym samym roku „w uznaniu wybitnych zasług dla niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej” został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

/Anna Barłóg - Mitmańska/

 


powered by