Siewnik taczkowy z fabryki Cegielskiego

siewnik taczkowyFabryki Machin i Lejarni Żelaza H. Cegielski w Poznaniu, k. XIX w.
zobacz galerię

Obiekt datowany na koniec XIX w. pochodzi z Fabryki Machin i Lejarni Żelaza H. Cegielski w Poznaniu. Siewnik szczoteczkowy służył do wysiewu koniczyny, lucerny i maku metodą rzutową. Był to siewnik ręczny, taczkowy, ze szczoteczkowym mechanizmem wysiewającym. Na podwoziu w postaci taczki umieszczona jest skrzynia nasienna długości 365 cm, o trójkątnym przekroju. W dolnej części skrzyni znajdują się otwory z metalowymi zasuwkami. Wałek składa się z 21 przyrządów wysiewających, napędzanych od koła podporowego przy pomocy przekładni łańcuchowej. Na wieku skrzyni znajduje się owalna tabliczka znamionowa z napisem: Maschinenbau Anstalt & Eisen-Giesserei. H. Cegielski. Posen.

Katalogi fabryczne tak opisywały ten siewnik: "Ręczny ten siewnik do koniczyny, rzepiu (rzepak), traw itd. wysiewa szeroko za pomocą wałka ze szczoteczkami. Ilość wysiewu poszczególnych nasion reguluje się sztabą z otworami podług dołączonej do siewnika tabeli wysiewnej. Otwiera lub zamyka się wszystkie otwory równocześnie. Do transportu można skrzynię ułożyć na ukos taczki” oraz „Do wysiewu koniczyny i traw z nią zmieszanych ustawia się rozety zwykle na 4 lub 5 dziurek, do wysiewu zaś koniczyny samej, rzepiu lub szporku (sporek polny siewny) wystarczają 2 lub 3 dziurki”*.

Katalog H.Cegielski Tow. Akc. w Poznaniu, [1916]; Sygn. 21503
kliknij, aby powiększyć

Siewnik ważył około 55 kg. Do obsługi wystarczyła jedna osoba dorosła i jeden chłopiec. Można było za jego pomocą obsiać dziennie 8-9 hektarów, czyli 30-36 mórg. Za pomocą tej samej konstrukcji siewnika przystosowanego do napędu konnego można było obsiać dziennie o 2 hektary więcej. W 1916 roku siewniki można było nabyć za kwotę 90 marek. Firma H. Cegielski Tow. Akc. stosowała 15% zwyżkę wojenną na swoje artykuły. W niepodległej Polsce cena siewnika wynosiła 76 marek. Siewników tego typu używano jeszcze po II wojnie światowej.

 *Katalogi fabryczne firmy H. Cegielski, Tow. Akc. w Poznaniu ze zbiorów MNRiPR-S w Szreniawie

 
 

powered by