Rzeźba ceramiczna „Kobieta szatkująca kapustę”, Władysława Prucnal

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie w zbiorach ceramiki ludowej posiada wykonane w glinie rzeźby, których tematykę w przeważającej liczbie stanowią  codzienne zajęcia mieszkańców wsi - scenki rodzajowe przedstawiające mieszkańców wsi podczas codziennych prac w domu, zagrodzie i w polu. Autorami rzeźb są twórcy ludowi reprezentujący ośrodki garncarskie w różnych regionach Polski. 

Jednym z zajęć sezonowych, ale powszechnie wykonywanych w okresie jesieni przez gospodynie (na wsiach i nierzadko w miastach), było szatkowanie, czyli cięcie główek kapusty na długie ale wąski paski i kiszenie ich w beczce. W ten  sposób zaopatrywano rodziny, w ten powszechnie dostępny i odżywczy produkt  spożywczy nie tylko na długą zimę, ale na nadchodzący rok kalendarzowy. Obecnie kiszoną, zapakowaną w worki foliowe  kapustę łatwo kupić w każdym w mniejszych czy większych centrach handlowych. Dla młodego pokolenia zakup taki jest czymś oczywistym. 

To powszechne niegdyś zajęcie stało się tematem rzeźby autorstwa Władysławy Prucnal z Medyni Głogowskiej (pow. łańcucki, woj. podkarpackie), twórczyni ludowej, która za tematykę swoich rzeźb ceramicznych wybrała  głównie postacie kobiet wiejskich podczas prac domowych i w zagrodzie

Opis obiektu. Rzeźba ceramiczna przedstawia stojąca przy beczce kobietę – gospodynię wiejską, szatkującą kapustę. Na beczce ustawiona jest szatkownica do kapusty. Nad nią stoi pochylona kobieta. Jej ręce spoczywają na szatkownicy. Obok beczki stoi kosz z dwoma uchwytami, wypełniony głowami kapusty. Rzeźba pokryta jest glazurą w kolorach: zieleni (kapusta i chustka na głowie kobiety), brązu (beczka, szatkownica, spódnica kobiety i podstawa rzeźby), żółty (bluzka kobiety), niebieski (bezrękawnik gospodyni). Rzeźba sygnowana na podstawie "Prucnal Władysława. Medynia Gł. 135, p-ta 37-126, 1986".

Wym.: wys. 30,0 cm; podstawa: 14,0 x 19,0 cm.

Dział: Sztuka ludowa.

Nr inw. MNR E-2220

/Hanka Wawruch/


powered by