Ptactwo ozdobne

Paw indyjski

Kliknij!

Muzeum posiada 2 koguty i kurę pawia indyjskiego.

Informacja o rasie
Paw indyjski pierwotnie zamieszkiwał Indie, Pakistan i Cejlon, a jako jeden z najwcześniej udomowionych ptaków ozdobnych znany był już w starożytnym Egipcie. Jest dużym ptakiem grzebiącym należącym do rodziny bażantowatych. Samica szara, samiec bardzo barwny, a wydłużone pióra pokryw nadogonowych tworzą wielobarwny tren. Ciężar ciała ptaka wynosi  2,5–6 kg. W naturze samica wyprowadza do 3 lęgów w roku, znosząc po 6–8 jaj wysiadywanych przez 28 dni. Paw jest wszystkożerny, zjada zarówno nasiona roślin, jak i bezkręgowce i małe kręgowce, w tym także małe węże. W Polsce paw był i jest chlubą pałaców i dworów, a pawie pióra stanowią ozdobę ludowych czapek krakowskich. 

 

 

 

Bażant łowny

Kliknij!

Muzeum posiada 2 koguty i 4 kury bażanta łownego. 

Informacja o rasie
Bażant łowny żyjący w Polsce to mieszaniec  różnych podgatunków pochodzącego z Azji bażanta łownego. Liczebność populacji w stanie wolnym ulega stałym i nieraz znacznym wahaniom, zależnym od wielu czynników. Szczególnie duże straty występują przy niekorzystnym układzie warunków atmosferycznych w okresie lęgów i wyprowadzania młodych. Gatunek towarzyski, poza okresem lęgów żyje w luźnych, przypadkowych grupach, w które łączy się z dnia na dzień na żerowiskach lub w miejscach lęgowych. Nocuje zwykle na drzewach, niekiedy z konieczności na ziemi. Pożywienie młodych piskląt to głównie drobne owady i pajęczaki, z biegiem czasu udział składników roślinnych w pokarmie jest coraz mniejszy.
Kogut upierzony jaskrawo, o przewadze barw rdzawych. Wierzch głowy, dwa krótkie skierowane ku tyłowi czubki i szyja ciemnozielone o silnym fioletowoniebieskim połysku. Z boków głowy, wokół oczu, dość szerokie płaty nagiej, brodawkowatej, czerwono zabarwionej skóry. Grzbiet miedzianobrunatny, ogon długi (około 40 cm). Ciężar 1,2–1,6 kg, kura mniejsza 1,0–1,2 kg. Ubarwienie kury typowo ochronne, popielatorudawe z ciemniejszym łuskowatym rysunkiem. W drugiej połowie kwietnia lub w maju składa 8–14 oliwkowoszarych jaj. Okres wysiadywania, od złożenia ostatniego jaja, trwa 24–25 dni. 


powered by