Poznańska pyra

 

W niedzielę 7 października (godz. 11-17) w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędzie się impreza Poznańska pyra. Atrakcji podczas tegorocznej, kolejnej imprezy z cyklu Poznańska pyra nie zabraknie. Będzie można podziwiać lokomobilę Hipolinę, zapoznać się ze sposobami zbioru i historią uprawy ziemniaków, uczestniczyć w konkursach z nagrodami, a także smacznie zjeść. 

Zapraszamy zwiedzających na pole muzealne, gdzie przedstawimy tradycyjny sposób uprawy i zbioru ręcznego z udziałem widzów (Kopanie pyrów), ponadto: mechaniczny zbiór ziemniaków (konną kopaczką gwiazdową, kopaczką elewatorową, kombajnem ziemniaczanym). 

Program pokazów na polu muzealnym: 

 • Kopanie ziemniaków, czyli tradycyjny zbiór ręczny z udziałem widzów
 • Garść pyrów do domu
 • Mechaniczny zbiór ziemniaków (konna kopaczka gwiazdowa, kopaczka elewatorowa, kombajn ziemniaczany)
 • Sortowanie i oczyszczanie ziemniaków z udziałem widzów
 • Prezentacja wózków i wozów do transportu okopowych oraz narzędzi do przenoszenia
 • Prezentacja transportu ziemniaków w zaprzęgu konnym i wolim
 • Pokaz pracy koni roboczych
 • Pokazy pracy lokomobili parowej H. Cegielskiego
 • Wystawa sprzętów i maszyn rolniczych do zbioru okopowych
 • Wystawa motocykli i rowerów

Na placu przy scenie proponujemy udział w warsztatach garncarskich (ceramika z Podlasia), a dzieciom i młodzieży uczestnictwo w Konkursie wiedzy o ziemniakach z nagrodami. Dla najmłodszych zwiedzających przewidziano również inne atrakcje: warsztaty oraz stanowiska interaktywne, jak malowanie ozdób. Sposoby wykonywania zabawek drewnianych przedstawią twórcy ludowi, pochodzący z miejscowości Stryszawa (woj. małopolskie), w której do dziś zachował się tradycyjny ich wyrób. Również coś dla pań, które będą mogły zobaczyć ozdoby z ceramiki, które przywiozą ze sobą twórcy z Podlasia. 

Program pokazów na placu przy scenie: 

 • Konkurs wiedzy o ziemniakach z nagrodami
 • Wystawa młynków do kawy i pokaz palenia
 • Wystawa koszy do ziemniaków
 • Wystawa garnków do ziemniaków
 • Pyry i kartofle, czyli nazewnictwo ziemniaków
 • Warsztaty garncarskie
 • Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich z Bolimowa
 • Ceramika siwa z Podlasia
 • Zabawki ze Stryszawy
 • Stanowiska interaktywne dla dzieci
 • Stanowisko promocyjne Powiatu Poznańskiego
 • Fundacje prozwierzęce (Animalia, Sfora Husky)
 • Koła Gospodyń Wiejskich

 

Nie zabraknie również przysmaków. Będą pyry z gzikiem z parownika, potrawy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej (zupa ziemniaczana, placki ziemniaczane, kopytka) z degustacją. Oferujemy także inne dania i pokazy ich wykonywania, jak na przykład stanowisko Zapomniane warzywa oraz inne atrakcje. Jak co roku popisy kulinarne zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich. 

 

Oczywiście, jak na każdej imprezie planujemy występy artystyczne, których tematyka związana będzie z rocznicą powstania wielkopolskiego. Posłuchamy nie tylko pieśni patriotycznych, ale także utworów, pochodzących z czasów powstania. Jednak na zakończenie imprezy zaproponujemy Państwu odpoczynek przy muzyce ludowej oraz ziemniaki z ogniska i przejażdżki bryczką. 

 

Impreza Poznańska pyra odbywa się po raz siódmy i to ciągle z niesłabnącym zainteresowaniem. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich chętnych widzów na spędzenie zapowiadającej się ciekawie niedzieli w Szreniawie! 

 

 

UWAGA!  Dodatkowe połączenia kolejowe i tańsze bilety relacji Poznań- Szreniawa.

 
Do pobrania:
 

opr. M. Walkowiak

 

 

Równolegle na terenie Muzeum w Szreniawie odbędzie się impreza plenerowa z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego pn. Z WIELKOPOLSKIEJ ZIEMI organizowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnictwa we współpracy z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Głównym celem festynu jest propagowanie postaw patriotycznych.

Przygotowano liczne atrakcje:


Na placu głównym przy scenie przewidziano Obóz Powstańczy w wykonaniu Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, w ramach którego prezentowane będzie umundurowanie powstańcze, broń oraz szpital polowy. 

Zaplanowano również rekonstrukcję zupy powstańczej wraz z jej degustacją – jej przepis opracowano na podstawie zachowanych informacji - we wspomnieniach i dokumentach poświadczających przekazywane powstańcom dary żywnościowe a także na bazie przepisów z dawnych lat.

Przewidziano tu również stanowisko degustacji kawy zbożowej – sztandarowego napoju powstańców, który przewija się we wszystkich wspomnieniach i relacjach.

Także na placu rozdawany będzie komiks „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...” poświęcony wydarzeniom Powstania Wielkopolskiego – przeznaczony dla młodzieży.

Atrakcje na placu uzupełnią stanowiska interaktywne dla dzieci – gdzie wykonać będzie można powstańcze rozetki, chorągiewki, wykonać tematyczne pieczątki i kolorowanki.

Ze sceny pieśni patriotyczne śpiewać będzie chór „Arion” a w drugiej części imprezy czas umili urozmaicony repertuar „Kapeli zza Winkla”. W między czasie nie zabraknie również pogadanek historycznych dla tych, którzy zechcą uzupełnić swoją wiedzę historyczną - poprowadzi je dr Marek Rezler. Ci którzy będą chcieli się sprawdzić, będą mogli wziąć udział w konkursie.

O godzinie 12:00 najmłodsi będą mogli obejrzeć w pałacu teatrzyk dla dzieci „Wóz Drzymały”, który w przystępny sposób przybliży im historię Michała Drzymały.

Na Muzealnym Polu zaprezentuje się natomiast Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich pod dowództwem rtm. kaw. och. Romana Kusza. Podczas godzinnego pokazu, który rozpocznie się o godzinie 14:00 ułani przedstawią elementy walki, konie oraz pokaz jazdy.

Również na polu umieszczone zostanie ogólnodostępne stanowisko strzelnicy prowadzonej przez Samodzielny Pluton Strzelców Wielkopolskich pod dowództwem porucznika PDF Pawła Kuleszewicza. Każdy będzie mógł spróbować tam swoich sił i celności.

Zapraszamy serdecznie!

 

opr. A. Barłóg-Mitmańska

 

 

 

daty wydarzenia

07-10-2018


powered by