Powstanie wielkopolskie 1918/1919

Dnia 27 grudnia br. w całej Polsce hucznie będzie obchodzona setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Pamięć o powstańcach wielkopolskich pragnie uczcić też Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w Szreniawie do pamięci o powstaniu wielkopolskim nawiązywano w niezwykle różnorodny sposób. Już 15 lipca otwarta została wystawa czasowa zatytułowana Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919. Zwiedzający mieli możliwość jej podziwiania do 12 listopada.

 

GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

 

Jeszcze w czasie trwania wystawy, 7 października, na terenie MNR w Szreniawie odbyła się impreza pod tytułem Z wielkopolskiej ziemi (równolegle z imprezą Poznańska pyra). W bieżącym roku w program wpleciono występy artystyczne, których tematyka wiązała się z powstaniem wielkopolskim, a także pokazy odtwórców historycznych, prezentujących mundury i uzbrojenie z okresu powstania.

 

FILM O WYDARZENIU

 

Niecałe trzy tygodnie później, 26 października, w sali konferencyjnej w Pałacu odbyło się Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego: Wieś w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Na czele Komitetu Naukowego seminarium stał jeden z największych autorytetów w sprawach powstania wielkopolskiego – prof. dr hab. Bogusław Polak.

GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

Na tym jednak nie kończą się działania szreniawskiego muzeum na polu upamiętnienia powstania wielkopolskiego 1918/1919. Wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie przygotowało wystawę objazdową zatytułowaną Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego Powstania 1918/1919. Wystawa będzie udostępniana w całej Polsce. Na zakończenie, w końcu czerwca 2019 roku, powróci do Wielkopolski i zostanie wyeksponowana właśnie w Szreniawie.

Wernisaż w Zielonej Górze, 20.03.2019 - fotorelacja.

Wernisaż w Gdańsku, 09.04.2019 - fotorelacja.

Wernisaż w Inowrocławiu, 27.04.2019 - fotorelacja

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie było też jedną z licznych wielkopolskich instytucji kultury zaangażowanych w stworzenie internetowego portalu edukacyjnego o powstaniu wielkopolskim 1918/1919:

https://pw.ipn.gov.pl/


powered by