Polska owca górska odmiany barwnej

Kliknij!

Muzeum posiada 1 owcę tej rasy.

Informacja o rasie.
Barwna owca górska jest rodzimą odmianą starej, prymitywnej i licznej grupy rasowej cakiel, występującą od wieków w Karpatach Południowych, która wraz z plemionami wołoskimi przywędrowała na obszar naszego kraju.
Barwna owca górska reprezentuje typ wełnisto-mleczny; jest doskonale przystosowana do surowych warunków klimatycznych górskich i podgórskich obszarów Polski, odporna na choroby, ma niewielkie wymagania paszowe i silnie rozwinięty instynkt stadny. Owce górskie dostarczały wełny, skór, mięsa i mleka, które przerabiano na sery według tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Odmiana barwna ceniona była ze względu na kolorową, ciemną wełnę i skóry wykorzystywane do wytwarzania strojów regionalnych i elementów dekoracyjnych.
Barwna owca górska jest okryta mieszaną, dwufrakcyjną wełną o ciemnobrunatnej barwie, z czasem siwiejącą i rudziejącą. Typowe jest występowanie białej plamy na głowie i białego końca ogona. Tryki są rogate, maciorki mogą być zarówno rogate, jak i bezrogie. Masa ciała tryków wynosi 50 kg, maciorek 40 kg.
Produkty uzyskiwane od owiec górskich zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. 


powered by