„Ostatni bartnicy Europy”. Plenerowa wystawa prac fotograficznych profesora Krzysztofa Heyke

Kliknij!

Fotografie wykonane przez prof. Krzysztofa Heyke przedstawiają obraz minionej epoki, świetności bartnictwa na ziemiach Polski i jej dawnych Kresów. Dokumentacja dziedzictwa kulturowego jest jednym z zadań jakie stawiają przed sobą nie tylko instytucje kulturalne, do których należą muzea, ale również specjaliści w konkretnych dziedzinach kultury. Fotografia jako jedna z dziedzin sztuki, pełni nie tylko funkcję dokumentacyjną, ale również poznawczą i edukacyjną. Wystawa czasowa „Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem” prezentuje twórczość artystyczną prof. Krzysztofa Heyke oraz przedstawia ginące rzemiosło i piękno tradycji bartniczych, których ślady przeszłości odnaleźć możemy jeszcze na wsiach polskich, białoruskich, litewskich i ukraińskich. Dokumentacji tego ginącego zajęcia partneruje Bractwo Bartne z Augustowa.

Wystawę plenerową rozmieszczoną wzdłuż ścieżki między pawilonami 5 a 7 oglądać można do końca sierpnia 2020 roku. 

prof. K. Heyke; Źródło: Akademia Odkryć Fotograficznych

Krzysztof HEYKE, prof. dr hab. sztuk filmowych; fotograf, operator, podróżnik, wydawca. Urodził się w 1962 r. w Warszawie. Ukończył  Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie.  W 1990 r. ukończył  Instytut Fotografii Artystycznej w Pradze, a w 1991 r. Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Od 1992 r. zaangażowany w pracę dydaktyczną na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii Macierzystej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii.

Swoje prace prezentował na ponad 160 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest autorem wielu publikacji fotograficznych m.in.: Polska romantyczna (siedmiokrotnie nagradzanej w konkursach na najpiękniejszą książkę); Kazimierz Dolny: znany i nieznany; Tam, gdzie lwowskie śpią orlęta; Polska. Duch Ziemi; Mazury – obrazy nostalgii, Cmentarz Łyczakowski; Cmentarz na Rossie: od świtu do zmierzchu; Katedra lwowska obrządku łacińskiego; Świątynie Kresów; Ludzie Kresów; Kresy. Zapomniana ojczyna; Rękopis znaleziony w Paryżu. Wspomnienia Stanisława Morawskiego o Marii Szymanowskiej; Melancholia i poznanie. „Autobiografie” Elizy Orzeszkowej. Katedra Grodzieńska, Ludy świata, W obiektywie. Mistrzowie polskiej fotografii, Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem.  Pomysłodawca i autor publikacji albumowej pt. Premier w czerni i bieli, ukazującej kulisy polskiej władzy. Współpracował z magazynem „National Geographic”. Współautor serii wydawniczych National Geographic– Między piekłem a niebem, Świat na talerzu, Na końcu świata.Uczestnik i dokumentalista wypraw wysokogórskich m.in. w Himalaje, na Alaskę, Syberię, Kaukaz, Kilimandżaro, Aconcagua. Od kilkunastu lat podróżuje po dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej oraz Syberii. Jego fotografie znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych.

 K. Heyke "Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem", Stróże 2017

 

 

 

 

 

 K. Hejke "Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem", Stróże 2017


powered by