Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie

Oferta edukacyjna

Zgłoszenia na zajęcia i lekcje przyjmujemy pod numerem telefonu 61 81 81 211

 

Oferta edukacyjna w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie na rok szkolny 2018/2019

Wielkanoc w Uzarzewie - 12 marca – 16 kwietnia 2019 r.

Program adresowany jest do wszystkich grup wiekowych i obejmuje: opowieść o zwyczajach i obrzędach wielkanocnych, wykonywanie tradycyjnych ozdób wielkanocnych, malowanie pisanek, poczęstunek dzieci ciasteczkami świątecznymi. Po zwiedzeniu ekspozycji muzealnych przewidziano topienie „Marzanny” w stawie na terenie naszego parku dla grup zainteresowanych taką atrakcją. Ponadto dla najmłodszych uczestników zaplanowano zabawę polegającą na szukaniu prezentów ukrytych przez „zająca” w parku.

Zgłoszenia grup przyjmujemy na godzinę 9:00, 11:00 i 13:00 pod nr tel. 61 8181211.Koszt udziału w warsztatach: 6,00 złotych od dziecka i 50 zł od grupy (grupa maksymalnie 25 osób). Powyżej 25 osób zajęcia organizujemy w 2 grupach. Na życzenie klienta zapewniamy przewodnika w cenie 70 zł od grupy, przy dwóch grupach drugi przewodnik gratis.

W ramach warsztatów jest bezpłatne zwiedzanie ekspozycji w powozowni i pawilonie egzotyki.

Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu 61 81 81 211

 

Spotkania rodzinne – Wielkanocne opowieści 13.04.2019 r. (sobota, godz. 10:00 i 13:00)

Dzieci wraz z rodzicami wysłuchają opowieści o zwyczajach i obrzędach związanych ze świętami wielkanocnymi i wspólnie będą wykonywać ozdoby świąteczne. Na zakończenie słodka niespodzianka.

Koszt zajęć 20 zł bilet rodzinny (dla maks. 4 osób).

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi w Uzarzewie – Ziemia, nasz wspólny dom
Warsztaty cykliczne dla seniorów (od 24.04. do 30.05.2019)

Na warsztatach prowadzone będą rozważania nad współczesną świadomością ekologiczną  społeczeństwa, wpływem przemysłu na środowisko naturalne oraz zależnościami między tymi sferami. Podczas warsztatów seniorzy poznają zagadnienia dotyczące zanieczyszczeń planety,  poszerzą swoją  wiedzę na temat środowiska naturalnego i jego ochrony, dowiedzą się, jak można pomóc naszej planecie w najbliższym otoczeniu, dzięki naszym indywidualnym działaniom. Na zakończenie warsztatów przewidziane są zajęcia plastyczne. Czas trwania warsztatów 1godz. i 15 minut.

Koszt warsztatów  6 zł od osoby i 50 zł od grupy (grupa do 25 osób, jednocześnie możemy przyjąć dwie grupy). W cenę wliczone są warsztaty oraz możliwość zwiedzania pałacu, parku, pawilonu środowisk oraz pawilonu egzotyki. Opcją dodatkową jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem, wiąże się to z dodatkowym kosztem 70 zł od grupy.

 

Uczymy się segregować śmieci
Warsztaty cykliczne dla uczniów klas I – IV (od 24.04. do 30.05.2019)

Głównym celem warsztatów będzie nauka segregacji odpadów oraz kształtowanie postawy współodpowiedzialności za stan środowiska. Na warsztatach uczniowie poznają kolory i przeznaczenie poszczególnych pojemników na odpady, nauczą się prawidłowo segregować podstawowe rodzaje śmieci oraz dowiedzą jak można ponownie wykorzystać wybrane odpady powstające w gospodarstwie domowym. Naszą intencją jest, aby zachęcić uczniów  do bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska, czy to poprzez sortowanie śmieci, czy przez zaangażowanie w  Ogólnopolską Akcję Sprzątania Świata. 

Czas trwania warsztatów 1godz. i 15 minut.

Koszt warsztatów  6 zł od osoby i 50 zł od grupy (grupa do 25 osób, jednocześnie możemy przyjąć dwie grupy). W cenę wliczone są warsztaty oraz możliwość zwiedzania pałacu, parku, pawilonu środowisk oraz pawilonu egzotyki. Opcją dodatkową jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem, wiąże się to z dodatkowym kosztem 70 zł od grupy.

 

Warsztaty: Wakacje w Uzarzewie – Podróż do Afryki
(od 25.06 do 28.08.2019 r)

Oferta kierowana jest do placówek organizujących półkolonie letnie dla dzieci. Zainteresowani warsztatami wezmą udział w pogadance „Zwierzęta egzotyczne – podróż do Afryki”. Uczestnikom zagwarantujemy wspaniałą zabawę połączoną ze zdobywaniem wiedzy i doskonaleniem swoich umiejętności manualnych. Program obejmuje: pogadankę, prezentację eksponatów zwierząt zgromadzonych w muzeum, udział w zabawach edukacyjnych na świeżym powietrzu, wykonywanie pracy plastycznej, zwiedzanie ekspozycji muzealnych. Na zakończenie zajęć słodka niespodzianka. Czas trwania warsztatów ok. 2h.

Koszt warsztatów  6 zł od osoby i 50 zł od grupy (grupa do 25 osób, jednocześnie możemy przyjąć dwie grupy). W cenę wliczone są warsztaty oraz możliwość zwiedzania pałacu, parku, pawilonu środowisk oraz pawilonu egzotyki. Opcją dodatkową jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem, wiąże się to z dodatkowym kosztem 70 zł od grupy.

 

URODZINY W MUZEUM - NOWOŚĆ!

Organizujemy spotkania urodzinowe dla dzieci w wieku do 10 lat. Proponujemy do wyboru kilka tematów zajęć dydaktycznych, połączonych z malowaniem gipsowych figurek zwierząt. Udostępniamy salę na przygotowanie poczęstunku dla dzieci i miejsce piknikowe w parku na ognisko.

Każde dziecko uczestniczące w imprezie urodzinowej otrzyma paszport podróżnika oraz książeczkę z zadaniami i łamigłówkami do dalszej zabawy w domu.

Program, czas i koszt spotkania ustalamy indywidualnie z zamawiającym.

 

 

LEKCJE MUZEALNE

Zwierzęta w czterech porach roku
(dzieci w wieku 4-8 lat)

Celem zajęć jest poznanie zmian zachodzących w przyrodzie w ciągu roku, nabycie umiejętności kojarzenia miesięcy z adekwatną porą roku. Zapoznanie się z cyklem życia dzikich zwierząt i jego elementami - wysiadywaniem jaj, narodzinami młodych, robieniem jesiennych zapasów.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

W krainie zwierząt polarnych
(grupy przedszkolne)

Celem lekcji jest zapoznanie dzieci ze zwierzętami występującymi w Arktyce oraz sposobami ich przystosowania do trudnych warunków klimatycznych. Na koniec zajęć dzieci wspólnie rozwiązują zagadki, co pozwala w utrwaleniu zdobytych wiadomości.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

Jak Sroczka Bystrooczka w lesie zwierzętom pomagała
(klasy 1-3)

Śledząc przygody Sroczki Bystrooczki, dzieci przypominają sobie podstawowe informacje na temat życia zwierząt w lesie, uświadamiają konieczność niesienia pomocy oraz rozwijają wyobraźnię. Na koniec zajęć dzieci same wymyślają własne opowiadania o przygodach zwierząt w lesie.

Czas trwania: ok. 40 min.

 

Ptasie rozmowy
(grupy przedszkolne, klasy 1-3)

Podczas  lekcji dzieci poznają charakterystyczne głosy wybranych ptaków słuchając nagrań z płyty, będą je naśladować i spróbują je nazwać. Dowiedzą się jakiego rodzaju informacje ptaki przekazują swoim głosem. Jako przykład rozmowy i kłótni pomiędzy ptakami wysłuchają wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Pod koniec lekcji obejrzą i poznają różne środowiska w jakich żyją ptaki oraz będą układać puzzle przedstawiające omawiane ptaki.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

W krainie mamutów i niedźwiedzi jaskiniowych
(grupy przedszkolne, klasy 1-3)

Lekcja prowadzona jest na wystawie pośród zabytków archeologicznych, gdzie dzieci poznają zwierzęta i ludzi epoki lodowcowej. Dowiedzą się, jak wyglądały i radziły sobie z zimnem mamuty, niedźwiedzie jaskiniowe i nosorożce włochate. Zobaczą jak wyglądał człowiek jaskiniowy i dlaczego musiał polować. Dowiedzą się na czym polega praca archeologa oraz same będą szukać „skarbów przeszłości” zakopanych w piasku.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

Tajemnice ptasich gniazd i jaj
(grupy przedszkolne, kl. 1 - 3)

Podczas lekcji dzieci dowiedzą się w jakim celu, gdzie, z czego i które ptaki budują gniazda, a także czy w nich śpią. Poznają bogactwo ptasich jaj, ich rozmiary i barwy.

Czas trwania: ok. 1 godz. 

 

Nory, dziuple i …, gdzie mieszkają zwierzęta
(grupy przedszkolne, klasy 1-3)

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, gdzie i jak mieszkają różne gatunki zwierząt. Omówione zostanie naturalne środowisko m.in. sarny, dzika czy wiewiórki. Dzieci dowiedzą się również, w jaki sposób zwierzęta budują swoje domy. Lekcji towarzyszą gry i zabawy edukacyjne.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

Leśne Przedszkole
(klasy  2-3)

Zajęcia są poświęcone środowisku polnemu, leśnemu i wodno-błotnemu zwierząt. W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się z takimi pojęciami, jak: las, pole, łąka, jezioro oraz ze zwierzętami bytującymi w tych środowiskach. Lekcja odbywa się na wystawie stałej „Środowiska zwierząt” , zaaranżowanej w formie dioram.

Czas trwania: ok. 1 godz.

Ptak z naszego godła
(klasy 2-6)

Celem lekcji jest przybliżenie dziejów naszego godła narodowego i zdobywanie wiedzy o bieliku. Omówione zostaną  rodzaje symboli narodowych oraz ich znaczenie, poznamy też herby innych państw z wizerunkiem orła.

Czas trwania: ok. 1 godz.

Czym jest las i jakie ma warstwy
(klasy 3-6)

Lekcja odbywa się na wystawie stałej, pt.: „Środowisko leśne”. Głównymi zagadnieniami lekcji są: składniki lasu jako zbiorowiska organizmów, funkcje lasu i jego podział na warstwy z przyporządkowaniem zwierząt do poszczególnych warstw, a także znaczenie, jakie ma las dla życia człowieka .

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
(klasy 4-6)

Lekcja prowadzona jest na wystawie „Środowiska zwierząt” i opowiada o zwierzętach, które w różny sposób przygotowują się do przetrwania zimy. Na przykładzie wybranych zwierząt dzieci dowiedzą się - kto zapada w sen zimowy, kto chowa się w norach, kto zmienia futro na zimę, a kto gromadzi zapasy pożywienia. Na zakończenie dzieci będą kojarzyć wyrażenia gwary myśliwskiej z obrazkami przedstawiającymi zwierzynę.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

Niesamowity świat przyrody – rekordy wśród zwierząt
(klasy: 4 – 8)

Celem zajęć jest ukazanie wyjątkowych cech i zdolności zwierząt, rozszerzanie wiedzy na temat ciekawych zwyczajów wybranych zwierząt, poznanie sposobów przystosowania się do otaczających je warunków naturalnych. Zwierzęta oraz ich rekordy przedstawione w tej lekcji przykują uwagę nawet tych uczniów, którzy na co dzień nie interesują się przyrodą. Na zakończenie lekcji zostanie przeprowadzony quiz na temat życia i zwyczajów zwierząt.

Czas trwania 1 godz. i 15 minut. 

Koszt lekcji  6 zł od osoby i 70 zł od grupy (grupa do 25 osób, jednocześnie możemy przyjąć dwie grupy).

Po owocach i liściach je poznacie
(klasy 4-8)

Celem lekcji jest nauka rozpoznawania gatunków drzew rosnących w muzealnym parku w Uzarzewie. Uczestnicy zajęć zapoznają się z ogólnymi wiadomościami o drzewach, ich cechami gatunkowymi, a także z metodami określania ich wieku.

Czas trwania ok. 1,5 godz.

 

Poznajemy zwierzęta różnych krain
(klasy 5-8)

Zajęcia prowadzone są na wystawie stałej dotyczącej zwierząt występujących w czterech krainach zoogeograficznych. Uczniowie poznają także endemiczne gatunki zwierząt, tj. występujące tylko na danym obszarze. Zajęcia kończą się testem sprawdzającym zapamiętaną wiedzę.

Czas trwania: ok. 1 godz. 10 min.

 

W pustyni i w puszczy - śladami Stasia i Nel po Afryce
(klasy 4-8)

Lekcja prowadzona jest w pawilonie z egzotycznymi zwierzętami. Razem z uczestnikami zajęć odbędziemy wędrówkę śladami Stasia i Nel po Czarnym Lądzie. Przypomnimy sobie bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza, ich przygody i zwierzęta napotkane podczas podróży. Będziemy zdobywać wiedzę o Afryce i zwierzętach afrykańskich oraz rozwiązywać zagadki, testy i krzyżówki.

Czas trwania: ok. 1,5 godz.

 

Krzyżacy. Zbyszko poluje na niedźwiedzia
(klasy 7-8)

Miejscem realizacji lekcji jest salon myśliwski w pałacu. Kanwą zajęć jest powieść Henryka Sienkiewicza pt.: „Krzyżacy”. Uczniowie utrwalają wiadomości o opisie: przedmiotu, postaci, zjawisk, sytuacji.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

Brałem udział w polowaniu na tura. Opowiadanie z wyobraźni w oparciu o treść fragmentu powieści „Krzyżacy”
(klasy 7-8)

Lekcja odbywa się w salonie myśliwskim. W jej trakcie uczestnicy poznają tradycje i zwyczaje związane z polowaniem oraz pracują nad tekstem z powieści Krzyżacy, który mają samodzielnie uzupełnić. Uczniowie przed lekcją powinni poznać w zarysie treść Krzyżaków.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

Pan Tadeusz
(klasy 7-8)

Zasadniczymi celami lekcji jest poznawanie na kanwie „Pan Tadeusz” tradycji i zwyczajów związanych z polowaniem. Tematyka zajęć przybliża życie codzienne szlachty polskiej i może stanowić także uzupełnienie wiadomości z historii.

Czas trwania: ok. 1 godz.

 

 

 

Koszt zajęć edukacyjnych „Jak pory roku po świecie wędrowały”:

- 6zł od dziecka i 50 zł od grupy (grupa maksymalnie 25 osób)

Koszt lekcji muzealnych:

- 6zł od ucznia i 70zł od grupy (grupa maksymalnie 25 osób)

W ramach zajęć edukacyjnych i lekcji muzealnych jest zwiedzanie wszystkich ekspozycji muzealnych.

Na życzenie klientów zapewniamy przewodnika - koszt 70zł od grupy. 


powered by