Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

Multimedia

VI Spotkania Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych

Dziś pragniemy zaprezentować jeszcze krótki zapis filmowy z VI Spotkania Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych, które miało miejsce 5 września w naszym muzeum. Spotkaniu towarzyszyła wystawa autorstwa Pana Wiesława Szkopka. Więcej informacji znajdą Państwo w filmie.

 

Zapis z konferencji Ochrona wód

Dr Jerzy Kupiec, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu „Skuteczne rozwiązania redukujące emisję biogenów w zlewniach rolniczych”

 

Dr Lesław Pilc, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu „Badanie osadów dennych oraz interpretacja wyników badań” „Obserwacje stanu wód zlewni jeziora Durowskiego”

 

Plener malarski

W dniach od 9 do 15 sierpnia na terenie naszego muzeum odbył się plener malarski, którego zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy czasowej "Nad Wełną" dnia 28 sierpnia 2021 roku o godzinie 11 w Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Serdecznie wszystkich zapraszamy na podziwianie efektu pracy artystów będących członkami Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków. Na zachętę zapraszamy do zobaczenia krótkiego filmu będącego małym reportażem z tego tygodnia działań malarskich. Zadanie to realizowane jest w ramach projektu grantowego „TO CO MAMY- Promocja dziedzictwa kulturowego i walorów środowiskowych obszaru działania LGR”7 Ryb” i jest finansowane ze środków PO RYBY 2014-2020.

Szlak Młyński

Dziś obiecana premiera filmu pokazującego wszystkie obiekty wchodzące w skład Szlaku Młyńskiego jaki wyznaczony został od Rogierówka do Budzynia. Zobaczyć na nim możemy trzy typy wiatraków oraz młyny wodne ulokowane prawie w większości na rzece Wełnie. Zbliżające się Dni Młynów mają na celu zachęcenie Państwa do odwiedzenia tych obiektów. Większość z nich została zaadaptowana do celów turystycznych. Można w nich wypożyczyć kajaki, zjeść dobry obiad czy też kupić dobry chleb. Zapraszamy do zobaczenia filmu oraz wyruszenia w drogę autem, rowerem, pieszo, kajakiem w weekend i odwiedzenie wspomnianych obiektów.

Fabryka Maszyn Młyńskich w Rogoźnie

Dzień dobry! Dziś pragniemy Państwu zaprezentować zapis rozmowy z Panem Błażejem Cisowskim dotyczącej Fabryki Maszyn Młyńskich w Rogoźnie. Podczas jej trwania staraliśmy się przybliżyć dzieje tej jakże ważnej w historii lokalnych miejscowości jak również i na arenie międzynarodowej fabryki. Zapewne wielu z Państwa z sentymentem wróci do wspomnień związanych z tym miejscem , ponieważ bardzo duża część, zna kogoś kto tam pracował, albo też sam był jej pracownikiem. Cóż więcej mówić, zapraszamy do zobaczenia materiału, a w sobotę na otwarcie wystawy do naszego muzeum. Dziś zapoznajmy się z historią, a za tydzień zapraszamy zobaczyć wiele ciekawych pamiątek, fotografii i modeli związanych z fabryką.

 

Żarna i stępy

Pragniemy zaprezentować ostatni z serii przygotowanych dla Państwa filmów rozpoczynający się zimowymi obrazami. Opowiemy i zaprezentujemy w nim żarna i stępy. Jednak proszę się nie martwić! To nie koniec naszej przygody z kręceniem dla Państwa. W okresie wakacyjnym planujemy opublikować dwa materiały. Jeden dotyczyć będzie Szlaku Młyńskiego, a drugi Fabryki Maszyn Młyńskich w Rogoźnie. Prosimy trzymać kciuki o sprawną realizację i efekty. A z regularnym publikowaniem materiałów związanych z młynarstwem i rozmów z fachowcami w tym temacie powrócimy mam nadzieję w okolicach września czy października. Przed nami czas przygotowań, nagrań i montażu. Ufamy, że efekty Państwa zadowolą i pobudzą nas wszystkich do rozmowy nad młynarstwem. A teraz zapraszam do zobaczenia dzisiejszego materiału.

 

MDM

Dziś Międzynarodowy Dzień Muzeów z tej okazji pragniemy złożyć wszystkim muzealnikom serdeczne życzenia! Szczególnie satysfakcji z pracy.

 

Funkcjonowanie młyna wodnego w Jaraczu

Dziś pragniemy zaprezentować Państwu schemat funkcjonowania młyna wodnego w Jaraczu. Zapraszamy na wędrówkę z Panem Waldemarem, pracownikiem naszego muzeum oraz Panem Bogdanem, młynarzem. Panowie postarają się opowiedzieć o maszynach znajdujących się w naszym młynie oraz o zasadach ich funkcjonowania. W czasie trwania filmu poznamy proces mielenia ziarna na mąkę. Zapraszamy do oglądania.

 

#operacjaczystarzeka

W tym roku kolejny raz spotkaliśmy się, aby zebrać śmieci z rzeki Wełny na odcinku od Rogoźna do Obornik. Cieszy mnie niezmiernie fakt, iż lokalne firmy kajakowe oraz wolontariusze chętnie przyłączają się do akcji, która ma miejsce już kilka lat. Tym razem przyłączyliśmy się do akcji #operacjaczystarzeka​ Zasmuca jednak nadal fakt tak ogromnej ilości pojawiających się śmieci. Podkreślić należy, że nie są to tylko butelki czy papierki. Znaleźć można takie perełki jak fotele, krzesła, pralki czy lodówki. W tym miejscu pojawia się pytanie, które powinien zadać sobie każdy z nas: jak dbam o przyrodę, w której mogę żyć i funkcjonować? Poniższy film ma na celu pokazanie skali problemu oraz ufam, iż sprowokuje nas do zastanowienia się nad szukaniem wspólnych rozwiązań. Ziemia, na której żyjemy nie jest tylko dla nas, po nas przyjdą inne pokolenia. Jednak w jakim stanie im ją zostawimy? Ufam, iż razem podejmiemy wspólne działania edukacyjne i ekologiczne mające na celu uświadamianie problemu z jakim się zmagamy oraz znajdziemy jakieś rozwiązania, które sprawią, iż takie akcje nie będą musiały się odbywać. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować: Kajakowo.org Kajaki na Wełnie - Młyn Ruda - Gospodarstwo Agroturystyczne PORT NOWY MŁYN • Wełna Kajakiem Gmina Rogoźno Chata Nad Wełną @Rob- Fil @Bartosz Fabke Pole namiotowe Przystań Kowale Gmina Oborniki Gmina Oborniki Aplaga - Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie oraz wielu wolontariuszom, którzy przyłączyli się do akcji.

Wywiad z Pawłem Roszakiem-Kwiatkiem

Dziś pragniemy zaprezentować Państwu zapis rozmowy z Panem Pawłem Roszakiem-Kwiatkiem kustoszem w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Tematem naszego spotkania jest wyprawa do Wielkiej Brytanii w 2014 roku i rozważania nad młynarstwem tradycyjnym. W toku naszej konwersacji próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest to zawód ginący. W dalszej części poruszona zostaje kwestia Stowarzyszenia Molinologicznego TIMS do którego przystąpienia serdecznie zapraszamy. Więcej szczegółów znajdą Państwo oczywiście w filmie.

 

Wiatrak turbinowy

Dziś kolejny film jaki pragniemy Państwu zaprezentować. Chyba na tą chwile najkrótszy jaki zrealizowaliśmy. Jednak nie oznacza to, że nie jest bogaty w treści. Opowiadamy w nim o jednym z eksponatów, który znajduje się na naszym terenie. Proszę się nie stresować widocznym śniegiem. Materiał został zrealizowany wcześniej, a jego publikacja zaplanowana została na dziś. U nas aktualnie wiosna w pełni.

 

Topienie Marzanny

Dzień dobry! Dziś pragniemy zaprezentować Państwu materiał filmowy opowiadający o obrzędzie TOPIENIA MARZANNY. Jak wszyscy dobrze wiemy zwyczaj ten ściśle związany był witaniem wiosny. Niestety nie możemy tak jak to bywało w latach poprzednich spotkać się w Jaraczu i razem szukać oznak rodzącej się do życia przyrody. Ufamy jednak, iż przygotowany przez nas film chociaż w jakimś stopniu zrekompensuje tą niedogodność. Przedstawione w nim obrzędy TOPIENIA MARZANNY oraz GAIKA niech będą powrotem i zarazem zrozumieniem tradycji jaką kultywowali nas przodkowie.

 

O Centralnej Bazie Danych o Młynach w Polsce

Zapis rozmowy z dr. Dariuszem Brykałą oraz mgr. Zachariaszem Mosakowskim o Centralnej Bazie Danych o Młynach w Polsce. Jest to niesamowity projekt i przedsięwzięcie domagające się kontynuacji. O co w tym wszystkim chodzi, na jakim etapie jest projekt oraz co z nim dalej ? Na te pytania znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym materiale.

 

Budowa wiatraka typu koźlak

Dziś pragniemy zaprezentować Państwu materiał opowiadający o budowie wiatraka typu koźlak. W tym miejscu pragniemy podkreślić również fakt, iż nazwy poszczególnych elementów używane przez nas w filmie mogą być znane również pod inną formą. Oczywiście nie wyczerpaliśmy wszelkich możliwości dotyczących opowieści o wiatraku. W przyszłości planujemy realizację kolejnych materiałów rozwijających temat.

 

Wywiad z Wiesławem Szkopkiem 

Film jest zapisem rozmowy przeprowadzonej z kolekcjonerem i pasjonatem Panem Wiesławem Szkopkiem. Jest to hobbysta od połowy wieku zajmującym się zbieraniem wszystkiego co posiada wizerunek wiatraka. Człowiek o wielkiej wiedzy dotyczącej młynarstwa oraz posiadający ponad 5000 kolekcję, którą można oglądać i podziwiać na stronie internetowej Kolekcja MOJE WIATRAKI Wizualne Muzeum. Więcej ciekawych informacji w filmie poniżej. 

 

Funkcjonowanie Małej Elektrowni Wodnej w Jaraczu 

W filmie prezentujemy funkcjonowanie Małej Elektrowni Wodnej w Jaraczu, która pracuje do dziś. Można w nim zobaczyć miejsca do których nie jest możliwe zawitanie codziennie. Wraz z omawianiem funkcjonowania elektrowni w filmie pokazane zostały również wszelkiego rodzaju budowle pozwalające na jej prawidłową pracę. 

 

Jazy 

Film jest zapisem rozmowy przeprowadzonej z Panem Stanisławem Zaborowskim pracownikiem UPP. Dotyczy ona wszelkich kwestii związanych z budowlami jakimi są jazy. Staramy się w nim odpowiedzieć na pytania: czym są jazy, z czego są budowane, na jakie rodzaje je dzielimy, czemu służą. W dalszej części poruszone zostają istotne kwestie związane z ich wpływem na przyrodę. 

 

Pokaz wypieku chleba wykonany przez „Zagrodę na zadupiu” 

Film prezentuje zapis z warsztatów wypieku chleba przeprowadzonych w naszym muzeum we wrześniu 2020 roku. Właściciele „Zagrody na zadupiu” zaprezentowali nam swój sposób na wyrabianie ciasta oraz wypiek chleba w tradycyjnym piecu chlebowym. 

 

Co robimy? 

Film opowiada o cyklicznych spotkaniach jakie odbywają się w naszym muzeum każdego roku. Są to Marzanna, Sprzątanie Wełny, Impreza Rybna, Dni Młynów, Festyn Młynarski. Raz na dwa lata odbywa się również u nas Spotkanie Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych. Więcej informacji w filmie. 

 

Historia muzeum w Jaraczu 

Film opowiada o historii osady młyńskiej w Jaraczu oraz o procesie powstawania na tym terenie Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Jest to wędrówka przez wieki pozwalająca nam poznać wiele ciekawych aspektów związanych miejscem, w którym dziś możemy zwiedzać i podziwiać wystawy opowiadające o historii młynarstwa. 

 


powered by