Muzealna Przygoda 2019

W roku 2019 pracownicy Muzeum przygotowali ofertę spotkań muzealnych przeznaczoną dla rodzin z dziećmi. Spotkania stanowią propozycję ciekawego i efektywnego spędzenia czasu w niedziele lub sobotę w gronie najbliższej rodziny i w otoczeniu interesujących zabytków. Spotkania mają charakter zajęć interaktywnych połączonych z prezentacją, pokazem i prelekcją. 

 

 

Warunki uczestnictwa:

  • Udział w spotkaniach wymaga wcześniejszej rezerwacji
  • Zapisy prowadzi kasa Muzeum z wyprzedzeniem – codziennie, oprócz poniedziałków w godz. 9.00 - 15.00,
    tel. 61 8107-629 wew. 21
  • Odpłatność wynosi 30 zł od rodziny z dziećmi
  • Zajęcia przewidziane są dla dzieci od 5 roku życia

Liczba miejsc ograniczona !

 

 

Terminy i tematy spotkań:

7 kwietnia, godz. 15.00 Kolorowy świat pisanek

6 kwietnia  godz. 15.00 Kolorowy świat pisanek

28 kwietnia, godz. 15.00 Czerwone korale

27 kwietnia – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

19 maja, godz. 15.00 Przedstawiamy dawne dworskie zwyczaje

18 maja – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

30 czerwca, godz. 15.00 Wykorzystanie zwierząt gospodarskich

29 czerwca – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

21 lipca, godz. 15.00 Od mleka do sera

20 lipca – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

18 sierpnia, godz. 15.00 Z wizytą u zwierząt gospodarskich

17 sierpnia – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

29 września, godz. 15.00 Rzecz o ziemniaku

28 września – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

13 października, godz. 15.00 Gęsim piórem pisane

12 października – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

24 listopada, godz. 11.00 Wróżby, gusła i przesądy

23 listopada – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

1 grudnia, godz. 11.00 Piernikowe święto

30 listopada – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

8 grudnia, godz. 11.00 W blasku malowanej bombki

7 grudnia – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

 

CHARAKTERYSTYKA POSZCZEGÓLNYCH ZAJĘĆ

KOLOROWY ŚWIAT PISANEK (MAKS. 25 OS.)

7 marca

Wiosna to początek nowego cyklu życia, pożegnanie długiej i trudnej zimy, czas budzenia się do życia, zasiewów i wreszcie – czas przygotowywania się do świąt wielkanocnych, które są kulminacją tego okresu. Na zajęciach zapoznamy uczestników z charakterystyką obrzędową okresu wielkanocnego oraz wspólnie będziemy wykonywać różnymi technikami tradycyjne pisanki wielkanocne. Zaprezentujemy wybrane ich przykłady ze zbiorów Muzeum. Uczestnicy otrzymają okolicznościową ulotkę, a wykonane pisanki zabiorą na pamiątkę. 

Prowadzący: Paweł Buszkiewicz

 

CZERWONE KORALE (MAKS. 25 OS.)

29 kwietnia

Podczas spotkania zaprezentowane będą wybrane ślubne stroje ludowe oraz noszone wraz z nimi ozdoby i biżuteria. Uczestnicy dowiedzą się jakie ozdoby noszono w poszczególnych regionach Polski oraz poznają znaczenie i wartość biżuterii dla ludności wiejskiej. Będzie można też zapoznać się z zawartością skrzyni posagowej panny na wydaniu. Atrakcyjnym zakończeniem zajęć będą warsztaty tworzenia biżuterii. Rodziny samodzielnie wykonają dla siebie tradycyjne ludowe ozdoby.

Prowadzący: Karolina Fiszer 

 

PRZEDSTAWIAMY DAWNE DWORSKIE ZWYCZAJE (MAKS. 25 OS.)

19 maja

Celem zajęć jest poznanie codziennych zwyczajów mieszkańców dworu ziemiańskiego – jego właścicieli i służby w XIX i na początku XX wieku oraz ich wpływu na naszą kulturę. Uczestnicy zapoznają się z historią wynalazków i udoskonaleń przedmiotów  niezbędnych do funkcjonowania dawnych gospodarstw domowych,  dowiedzą się także o trudach pracy w dawnym majątku ziemiańskim oraz docenią urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie współczesności. Ponadto, dzięki odgrywanym przez siebie scenkom, uczestnicy będą mogli przekonać się jak zmieniły się, lub pozostały bez zmian, zasady zachowania się i relacji społecznych dawniej i dziś.

 

Prowadzący: E. Wieczorek-Konieczyńska

 

WYKORZYSTANIE ZWIERZĄT GOSPODARSKICH (MAKS. 25 OS.)

30 czerwca

Tematem spotkania będzie poznanie poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich zamieszkujących w Muzeum. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych zwierząt w gospodarstwie oraz możliwości ich wykorzystania. Podczas spotkania chętne osoby będą mogły nakarmić zwierzęta chlebem i marchwią. Dodatkową atrakcją będzie przejażdżka bryczką (przy dobrej pogodzie) lub przejazd osiodłanym kucykiem. 

Prowadzący: Mateusz Wojtuś

 

OD MLEKA DO SERA (MAKS. 25 OS.)

21 lipca

Tematem spotkania będzie omówienie właściwości mleka. Uczestnicy poznają rolę mleka w diecie mieszkańców dawnej wsi oraz zapoznają się z urządzeniami wykorzystywanymi do jego przerobu np. na ser czy masło. Oprócz tego będzie możliwość samodzielnego udoju krowy( sztuczna) oraz wzięcie udziału w wyrobie masła i sera. Spotkanie zakończy się degustacją uzyskanych produktów.

Prowadzący: Krystyna Sawik-Brodowska

 

Z WIZYTĄ U ZWIERZĄT GOSPODARSKICH (MAKS. 25 OS.)

18 sierpnia 

Tematem spotkania jest zapoznanie najmłodszych zwiedzających ze zwierzętami gospodarskimi. Dzieci odwiedzą zwierzęta w ich zagrodach i będą mogły dowiedzieć się o nich różnych ciekawostek. Dowiedzą się, dlaczego człowiek udomowił zwierzęta i jakie korzyści czerpał z nich dawniej, a jakie czerpie dzisiaj. Atrakcją spotkania będzie przejażdżka bryczką po terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego

Prowadzący: Bartosz Samelski

 

RZECZ O ZIEMNIAKU (max 30 os.)

29 września

Wrzesień to okres zbioru ziemniaków, czyli tzw. wykopków. Na polu przylegającym do Muzeum zaprezentowane zostaną tradycyjne metody zbioru ziemniaków. Za pomocą kopii eksponatów – drewnianych motyczek – uczestnicy wspólnie dokonają zbioru, a następnie upieką ziemniaki. Czas oczekiwania na pieczone ziemniaki wypełni zwiedzanie Muzeum pod kątem urządzeń i maszyn do zbioru ziemniaków i innych roślin okopowych.

Prowadzący: Dorota Matela

 

GĘSIM PIÓREM PISANE (MAKS. 25 OS.)

13 października

Tematem spotkania będzie zaznajomienie uczestników z historią pisma na świecie, a także przedstawienie materiałów, jakie temu celowi służyły. Krótka pogadanka wyjaśni nam pochodzenie oraz wpływ pisma na ludzkość oraz wyjaśni ewolucję narzędzi piśmienniczych od czasów najdawniejszych do współczesnych. Część praktyczna spotkania będzie składać się z prezentacji instrumentów piśmienniczych oraz wykorzystania pióra gęsiego do napisanie nim kilku zdań na papierze zgodnie z zasadami kaligrafii. Po zakończeniu części praktycznej uczestnicy zalakują swoje pismo, które zabiorą do domu.

Prowadzący: Bartosz Samelski 

 

WRÓŻBY, GUSŁA I PRZESĄDY (MAKS. 25 OS.)

24 listopada 

Spotkanie poświęcone będzie zwyczajom i obrzędom ludowym, w szczególności andrzejkowym i katarzynkowym. W programie zajęć przewidziano pogadankę o wróżbach, gusłach i przesądach panujących dawniej na wsi polskiej oraz wspólną zabawę we wróżby, m.in.: lanie wosku, liczenie grochu, wróżby z jabłka i butów.

Prowadzący: Julia Hanulewicz

 

PIERNIKOWE ŚWIĘTO (MAKS. 25 OS.)

1 grudnia

Okres przedświąteczny i świąteczny charakteryzuje się bogactwem zwyczajów i obrzędów ludowych. Prace porządkowe, przystrajanie domostw czy wypiekanie ciast to tylko niektóre z czynności poprzedzających święta. W tym czasie na wsi wypiekano pierniki i inne ciasteczka w celu konsumpcji, ale także przyozdobienia drzewka świątecznego. Na zajęciach oprócz pogadanki o obrzędowości przedświątecznej i świątecznej przewidziano wspólne pieczenie pierników i ciastek. 

 

Prowadzący: Janina Skomorowska

 

W BLASKU MALOWANEJ BOMBKI (MAKS. 25 OS.)

8 grudnia

Okres przedświąteczny i świąteczny charakteryzuje się bogactwem zwyczajów i obrzędów ludowych. Prace porządkowe, przystrajanie domostw to tylko niektóre z czynności poprzedzających święta. W tym czasie wykonywano róznego typu ozdoby choinkowe. Na zajęciach oprócz pogadanki o obrzędowości przedświątecznej i świątecznej przewidziano malowanie bombek, które uczestnicy zabiorą na pamiątkę. 

Prowadzący: Karolina Fiszer

 

 

 


powered by