Muzealna Przygoda 2020

W roku 2020 pracownicy Muzeum przygotowali ofertę spotkań muzealnych przeznaczoną dla rodzin z dziećmi. Spotkania stanowią propozycję ciekawego i efektywnego spędzenia czasu w niedziele lub sobotę w gronie najbliższej rodziny i w otoczeniu interesujących zabytków. Spotkania mają charakter zajęć interaktywnych połączonych z prezentacją, pokazem i prelekcją. 

 

 

Warunki uczestnictwa:

  • Udział w spotkaniach wymaga wcześniejszej rezerwacji oraz potwierdzenia na tydzień przed spotkaniem swojej obecności drogą mailową (muzuem@muzeum-szreniawa.pl) Osoby, które nie potwierdzą swojego uczestnictwa lub rezygnacji nie będą zapisywane na spotkania.
  • Zapisy prowadzi kasa Muzeum z wyprzedzeniem – codziennie, oprócz poniedziałków w godz. 9.00 - 15.00,
    tel. 61 8107-629 wew. 21
  • Odpłatność wynosi 40 zł od rodziny z dziećmi
  • Zajęcia przewidziane są dla dzieci od 5 roku życia

Liczba miejsc ograniczona !

 

 

Terminy i tematy spotkań:

29 marca, godz. 11.00 Kolorowy świat pisanek

28 marca – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

26 kwietnia, godz. 15.00 Czerwone korale

25 kwietnia – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

17 maja, godz. 15.00 Przedstawiamy dawne zwyczaje dworskie

16 maja – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

28 czerwca, godz. 15.00 Wykorzystanie zwierząt gospodarskich

27 czerwca – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

19 lipca, godz. 15.00 Od mleka do sera

18 lipca – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

30 sierpnia, godz. 15.00 Kiełbasa biała – wielkopolska tradycja

29 sierpnia – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

27 września, godz. 15.00 Rzecz o ziemniaku

26 września – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

11 października, godz. 15.00 Gęsim piórem pisane

10 października – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

29 listopada, godz. 11.00 Wróżby, gusła i przesądy

28 listopada – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

6 grudnia, godz. 11.00 Piernikowe święto

5 listopada – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym

13 grudnia, godz. 11.00 W blasku malowanej bombki

12 grudnia – termin rezerwowy, zapisy po wyczerpaniu miejsc w terminie pierwotnym


CHARAKTERYSTYKA POSZCZEGÓLNYCH ZAJĘĆKOLOROWY ŚWIAT PISANEK (MAKS. 25 OS.)

29 marca

Wiosna to początek nowego cyklu życia, pożegnanie długiej i trudnej zimy, czas budzenia się do życia, zasiewów i wreszcie – czas przygotowywania się do świąt wielkanocnych, które są kulminacją tego okresu. Na zajęciach zapoznamy uczestników z charakterystyką obrzędową okresu wielkanocnego oraz wspólnie będziemy wykonywać różnymi technikami tradycyjne pisanki wielkanocne. Zaprezentujemy wybrane ich przykłady ze zbiorów Muzeum. Uczestnicy otrzymają okolicznościową ulotkę, a wykonane pisanki zabiorą na pamiątkę. 

Prowadzący: Karolina Echaust

 


CZERWONE KORALE (MAKS. 25 OS.)

26 kwietnia

Podczas spotkania zaprezentowane będą wybrane ślubne stroje ludowe oraz noszone wraz z nimi ozdoby i biżuteria. Uczestnicy dowiedzą się jakie ozdoby noszono w poszczególnych regionach Polski oraz poznają znaczenie i wartość biżuterii dla ludności wiejskiej. Będzie można też zapoznać się z zawartością skrzyni posagowej panny na wydaniu. Atrakcyjnym zakończeniem zajęć będą warsztaty tworzenia biżuterii. Rodziny samodzielnie wykonają dla siebie tradycyjne ludowe ozdoby.

Prowadzący: Karolina Fiszer 


 

 PRZEDSTAWIAMY DAWNE DWORSKIE ZWYCZAJE (MAKS. 25 OS.)

17 maja

Celem zajęć jest poznanie codziennych zwyczajów mieszkańców dworu ziemiańskiego – jego właścicieli i służby w XIX i na początku XX wieku oraz ich wpływu na naszą kulturę. Uczestnicy zapoznają się z historią wynalazków i udoskonaleń przedmiotów  niezbędnych do funkcjonowania dawnych gospodarstw domowych,  dowiedzą się także o trudach pracy w dawnym majątku ziemiańskim oraz docenią urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie współczesności. Ponadto, dzięki odgrywanym przez siebie scenkom, uczestnicy będą mogli przekonać się jak zmieniły się, lub pozostały bez zmian, zasady zachowania się i relacji społecznych dawniej i dziś.

Prowadzący: E. Wieczorek-Konieczyńska

 


 WYKORZYSTANIE ZWIERZĄT GOSPODARSKICH (MAKS. 25 OS.)

28 czerwca

Tematem spotkania będzie poznanie poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich zamieszkujących w Muzeum. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych zwierząt w gospodarstwie oraz możliwości ich wykorzystania. Podczas spotkania chętne osoby będą mogły nakarmić zwierzęta chlebem i marchwią. Dodatkową atrakcją będzie przejażdżka bryczką (przy dobrej pogodzie) lub przejazd osiodłanym kucykiem. 

Prowadzący: Mateusz Wojtuś

 


OD MLEKA DO SERA (MAKS. 25 OS.)

19 lipca

Tematem spotkania będzie omówienie właściwości mleka. Uczestnicy poznają rolę mleka w diecie mieszkańców dawnej wsi oraz zapoznają się z urządzeniami wykorzystywanymi do jego przerobu np. na ser czy masło. Oprócz tego będzie możliwość samodzielnego udoju krowy( sztuczna) oraz wzięcie udziału w wyrobie masła i sera. Spotkanie zakończy się degustacją uzyskanych produktów.

Prowadzący: Krystyna Sawik-Brodowska


 

KIEŁBASA BIAŁA – WIELKOPOLSKA TRADYCJA  (MAKS. 20 OS.)

30 sierpnia 

Tematem spotkania będzie pokaz produkcji kiełbasy białej wielkopolskiej. Uczestnicy zapoznają się z recepturą kiełbasy białej, urządzeniami do jej produkcji w warunkach domowych, a następnie samodzielnie przygotują farsz mięsny na białą i wyrobią z niego kiełbasę. Atrakcyjnym zakończeniem zajęć będzie degustacja wyprodukowanej kiełbasy białej wielkopolskiej. 

Prowadzący: Przemysław Tecław 

 


RZECZ O ZIEMNIAKU (max 30 os.)

27 września

Wrzesień to okres zbioru ziemniaków, czyli tzw. wykopków. Na polu przylegającym do Muzeum zaprezentowane zostaną tradycyjne metody zbioru ziemniaków. Za pomocą kopii eksponatów – drewnianych motyczek – uczestnicy wspólnie dokonają zbioru, a następnie upieką ziemniaki. Czas oczekiwania na pieczone ziemniaki wypełni zwiedzanie Muzeum pod kątem urządzeń i maszyn do zbioru ziemniaków i innych roślin okopowych.

Prowadzący: Dorota Matela


 

GĘSIM PIÓREM PISANE (MAKS. 25 OS.)

11 października

Tematem spotkania będzie zaznajomienie uczestników z historią pisma na świecie, a także przedstawienie materiałów, jakie temu celowi służyły. Krótka pogadanka wyjaśni nam pochodzenie oraz wpływ pisma na ludzkość oraz wyjaśni ewolucję narzędzi piśmienniczych od czasów najdawniejszych do współczesnych. Część praktyczna spotkania będzie składać się z prezentacji instrumentów piśmienniczych oraz wykorzystania pióra gęsiego do napisanie nim kilku zdań na papierze zgodnie z zasadami kaligrafii. Po zakończeniu części praktycznej uczestnicy zalakują swoje pismo, które zabiorą do domu.

Prowadzący: Bartosz Samelski 


 

WRÓŻBY, GUSŁA I PRZESĄDY (MAKS. 25 OS.)

29 listopada 

Spotkanie poświęcone będzie zwyczajom i obrzędom ludowym, w szczególności andrzejkowym i katarzynkowym. W programie zajęć przewidziano pogadankę o wróżbach, gusłach i przesądach panujących dawniej na wsi polskiej oraz wspólną zabawę we wróżby, m.in.: lanie wosku, liczenie grochu, wróżby z jabłka i butów.

Prowadzący: Julia Hanulewicz


 

PIERNIKOWE ŚWIĘTO (MAKS. 25 OS.)

6 listopada

Okres przedświąteczny i świąteczny charakteryzuje się bogactwem zwyczajów i obrzędów ludowych. Prace porządkowe, przystrajanie domostw czy wypiekanie ciast to tylko niektóre z czynności poprzedzających święta. W tym czasie na wsi wypiekano pierniki i inne ciasteczka w celu konsumpcji, ale także przyozdobienia drzewka świątecznego. Na zajęciach oprócz pogadanki o obrzędowości przedświątecznej i świątecznej przewidziano wspólne pieczenie pierników i ciastek. 

Prowadzący: Janina Skomorowska


 

W BLASKU MALOWANEJ BOMBKI (MAKS. 25 OS.)

13 grudnia

Okres przedświąteczny i świąteczny charakteryzuje się bogactwem zwyczajów i obrzędów ludowych. Prace porządkowe, przystrajanie domostw to tylko niektóre z czynności poprzedzających święta. W tym czasie wykonywano różnego typu ozdoby choinkowe. Na zajęciach oprócz pogadanki o obrzędowości przedświątecznej i świątecznej przewidziano malowanie bombek, które uczestnicy zabiorą na pamiątkę. 

Prowadzący: Karolina Fiszer

 


powered by