- Strona główna
- »
- Edukacja
- »
- Program dla szkół
- »
- Materiały dla nauczycieli
- Aktualności edukacyjne
- Program dla szkół
- Lekcje muzealne
- Warsztaty kulinarne
- Imprezy edukacyjne
- Materiały dla nauczycieli
- Program dla dorosłych
- Program dla seniorów
- Program dla osób z niepełnosprawnościami
- Program dla rodzin
- Pokazy
- Nasze zwierzaki
- Magiczna wieś - artykuły popularnonaukowe
- Gry i zabawy
Materiały do tematu "Jak to w kuźni bywało"
Kowalstwo należy do najstarszych rzemiosł. Jego rozwój łączy się z upowszechnianiem użytkowania żelaza. Na naszych ziemiach okres ten przypada na około 700 lat p.n.e. Rozwój kowalstwa jako rzemiosła wiązał się …
Materiały do tematu "Od rośliny do tkaniny"
Włókiennictwo to jedna z najstarszych dziedzin produkcyjnej działalności człowieka. O jego długiej historii i powszechności świadczą liczne wykopaliska archeologiczne w postaci trzepaczek do lnu, wrzecion, motowideł, fragmentów krosien tkackich, czółenek, …
Materiały do tematu "W świecie wycinanek"
Wycinanka ludowaWycinanka ludowa powstała w XIX wieku i rozwinęła się jednocześnie w kilku regionach Polski środkowej i wschodniej. W tym okresie w oknach wiejskich chałup zawisły papierowe firanki wycinane w …
Materiały do tematu "Od ziarenka do bochenka"
Wypiek chleba Tradycyjnie podstawowym pożywieniem ludności wiejskiej był chleb, wytwarzany w gospodarstwie domowym na potrzeby całej rodziny. Pokazy wypieku chleba, odbywające się podczas imprez muzealnych w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie …
Materiały do tematu "W wiejskiej zagrodzie"
Pod koniec drugiej połowy XIX w. zagroda wiejska składała się z kilku budynków drewnianych lub murowanych o różnym przeznaczeniu. Najważniejsze z nich to dom mieszkalny, stodoła oraz pomieszczenia na inwentarz …
Materiały do tematu "Gęsim piórem pisane"
Spotkanie ma na celu bliższe zapoznanie się najmłodszych uczestników ze znajomością pisania z wykorzystaniem zasad kaligrafii, które w dzisiejszych czasach nie są już wcale stosowane. Podobnie jak pióra wieczne nie …
Materiały do tematu "Magiczna wieś. Zwyczaje, obyczaje, wierzenia praktykowane na wsi na przełomie XIX i XX w."
Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia Z łac. vigilia, czyli „czuwanie”, „straż” bądź vigilare – „czuwać”. Wigilia jest czasem poprzedzającym wszystkie ważniejsze święta religijne. Najuroczyściej obchodzoną jest Wigilia Bożego Narodzenia będąca początkiem …
Materiały do tematu "Przedszkolaki karmią zwierzęta"
Tradycyjne żywienie zwierząt Tradycyjne żywienie zwierząt polega na wykorzystywaniu pasz wyprodukowanych przede wszystkim we własnym gospodarstwie. Najcenniejszą dla zwierząt paszę soczystą stanowią zielonki (trawy z łąk lub z roślin zielonych uprawianych …