Kuce

Kliknij!

Kuc szetlandzki – ulubienica dzieci to siwa klacz Kasia, którą chętnie dosiadają dzieci w wieku do 8 lat. Stanowi ona nieodłączną parę z oślicą Tosią, zajmując wspólny boks.
Ponadto w naszej stajni znajduje się rodzinka nieco roślejszych kucy. Są to 2 siostry – Pasja urodzona w 2004 roku oraz Prima urodzona w 2006 roku, obie maści kasztanowatosrokatotarantowatej oraz gniadotarantowaty wałach Priher, syn Primy, urodzony w 2012 roku.

Informacja o rasie.
Jest to rasa wywodząca się od prehistorycznych, pierwotnych form kuców żyjących w czasach zlodowacenia na Wyspach Szetlandzkich. Kuce używane były jako zwierzęta pociągowe i wierzchowe, przez cały rok utrzymywane na powietrzu i skąpo żywione. Od 1847 roku zwierzęta te powszechnie stosowano jako siłę roboczą w angielskich kopalniach.
Jedna z najmniejszych istniejących obecnie ras kuców osiąga wysokość w kłębie około 100 cm. Zachowują harmonijną budowę ciała: długa kształtna głowa, mocna szyja, silny krągły zad. Odznaczają się krótkimi i silnymi kończynami o twardych kopytach. Występują we wszystkich rodzajach umaszczenia, oprócz tarantowatego.
Obecnie do grupy kuców zalicza się konie o wysokości w kłębie poniżej 148 cm.


powered by