Komunikacja wodna i transport szynowy

 

Komunikacja wodna

Nieliczną, ale istotną grupę eksponatów stanowi dział środków komunikacji wodnej, obejmujący czółna dłubane oraz łodzie.

 

Transport szynowy

Z zakresu transportu szynowego Muzeum posiada kilka istotnych eksponatów. Wagony wąskotorowe wyprodukowane zostały w Zakładzie Taboru PKP w Bydgoszczy w 1925 roku.

Parowy transport szynowy wykorzystywany w przemyśle rolno-spożywczym reprezentuje lokomotywa wąskotorowa Px-49-1792 (depozyt – własność Muzeum Kolejnictwa w Warszawie), zbudowana w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie w 1949 roku. 

Lokomotywę spalinową wąskotorową WLS40 pozyskaliśmy z cukrowni Brześć Kujawski. Jest to wąskotorowa lokomotywa przemysłowa na tor 750 mm, wyprodukowana przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Poznaniu w 1959 r. 

Muzeum posiada też kolejkę polną do przewożenia buraków, wykorzystywaną przez PGR Wronów (woj. wielkopolskie), a także podwozie lorki ze Stadniny Koni w Posadowie (woj. wielkopolskie).

Kończąc charakterystykę środków transportu i komunikacji należy podkreślić, iż wciąż kompletowane są zabytki z tego zakresu, dzięki czemu zbiór jest wyjątkowo bogaty i pełny i może służyć do prowadzenia prac naukowych na temat transportu i komunikacji. 

 

/Maria Walkowiak/


powered by