Jarmark Wielkanocny

4-5 kwietnia 2020 roku, w godz. 11.00-17.00

Wraz z nadejściem wiosny, jak co roku, zapraszamy do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie na Jarmark Wielkanocny. Impreza nawiązuje do tradycji jarmarków, które odbywały się dawniej przed ważnymi świętami. Podczas tej corocznej imprezy tradycyjnie będzie można poznać zwyczaje i wiosenne obrzędy ludowe związane z Wielkanocą oraz zakupić wyroby rękodzielnicze, takie jak palmy, pisanki, koszyczki, rzeźby, stroiki, biżuterię oraz tradycyjne produkty spożywcze. Jarmark w Szreniawie to okazja do przyjrzenia się pracy twórców ludowych z różnych rejonów Polski i nabycia ich wyrobów. 

Jak co roku zadbamy o naszych gości w każdym wieku. Szreniawska scena na placu głównym dostarczy wszystkim gościom wielu wrażeń muzycznych i emocji związanych z konkursami dla publiczności. Dzieci zapraszamy na przedstawienia teatralne i warsztaty przedświąteczne, na których zapoznają się z tradycją przygotowywania koszyczka wielkanocnego. Będzie można własnoręczne zrobić wszystko, co potrzebne jest do „święconki”.

Wiosna to również czas budzącej się do życia przyrody i ludowych tradycji rolniczych związanych z początkiem prac polowych. W związku z tym podczas jarmarku nie zabraknie pokazów wiosennych prac polowych i obrzędów ludowych  z nimi związanych. 

Miłośników naszych zbiorów muzealnych zapraszamy do zwiedzania nowych ekspozycji oraz okolicznościowych wystaw czasowych. Najpiękniejsze okazy pisanek z rożnych regionów kraju pokazane zostaną na wystawie czasowej „Wielkanoc w Szreniawie”. Tradycja przygotowań do świąt wielkanocnych obejmuje też przedświąteczne porządki, dlatego zapraszamy na wystawę zabytkowego sprzętu gospodarstwa domowego pt. „Przedświąteczne porządki u dziadków” z częścią interaktywną, na której będzie można sprawdzić, jak działały stare urządzenia.

 
Materiały dla wystawców:
 

daty wydarzenia

05-04-2020 – 06-04-2020


powered by