Weekendowe spotkania z widzem

Zapraszamy do udziału w weekendowych spotkaniach przygotowanych specjalnie z myślą o uatrakcyjnieniu pobytu zwiedzających w Muzeum. Na soboty i niedziele przygotowaliśmy ofertę zajęć, które mają charakter prelekcji połączonej z prezentacją zabytkowych obiektów ze zbiorów Muzeum, interaktywnym zwiedzaniem wystaw muzealnych lub pokazami pracy zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych. Spotkaniom często towarzyszy pokaz filmowy lub prezentacja multimedialna. Ponadto w niedziele o godzinie 11.00 lub 13.00 odbywa się zwiedzanie aktualnej wystawy czasowej z przewodnikiem.

Szczegółowy harmonogram spotkań zamieszczamy poniżej. Jest on aktualizowany z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Muzeum zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie z przyczyn losowych.

Do udziału w Spotkaniu upoważnia bilet wstępu do Muzeum.

Oferta skierowana jest głównie do osób zwiedzających indywidualnie. Możliwy jest również udział grup, ale po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Informacji udziela:
Dział Edukacji i Wydawnictw, tel. 61/ 8107 629 w. 61
edukacja@muzeum-szreniawa.pl

HARMONOGRAM SPOTKAŃ Z WIDZEM KWIECIEŃ - MAJ

6.04. (sobota), godz. 13.00

Wielkanoc w Szreniawie

Spotkanie prowadzi: Julia Hanulewicz, kustosz

Miejsce spotkania: ST 4

6.04. (sobota), godz. 15.00

Balie, tary, magle

Spotkanie ma na celu zapoznanie zwiedzających z historią prania oraz dawnymi metodami prania, jakimi posługiwano się w XX- wiecznych dworach. Zwiedzający będą mogli własnoręcznie spróbować prania na tarze czy kompresorem oraz zmierzyć się z urządzeniem, jakim jest magiel. Obejrzeć będzie można także dawne żelazka na węgiel, duszę i gaz oraz wiele innych akcesoriów służących do dbania o odzież i do utrzymania jej w czystości.

Spotkanie prowadzi: Julia Hanulewicz, kustosz

7.04. (niedziela), godz. 13.00

Wielkanoc w Szreniawie

Spotkanie prowadzi: Hanna Ignatowicz, kustosz

Miejsce spotkania: ST 4

7.04. (niedziela), godz. 15.00

Co skrywa jadalnia pałacu w Szreniawie?

Celem spotkania jest prezentacja wyposażenia jadalni siedziby ziemiańskiej na podstawie ekspozycji pałacu w Szreniawie oraz  przedstawienie obyczajowości związanej z nakrywaniem do stołu i spożywaniem posiłków w dwudziestoleciu międzywojennym. Zobaczymy zastawy na co dzień ukryte w witrynach i bufetach, odkryjemy ciekawostki związane ze sztućcami, które odeszły w zapomnienie. Na podstawie poradników i czasopism z l. 20.-30. XX w. przypomnimy sobie dawne menu i zasady jadalnianego savoir-vivre’u.

Spotkanie prowadzi: Hanna Ignatowicz, kustosz

27.04. (sobota), godz. 13.00, 15.00

W wiejskiej zagrodzie

Podczas spotkania będzie można zapoznać się z wyglądem i funkcjonowaniem dawnej zagrody chłopskiej. Przedstawiona zostanie chałupa chłopska, stodoła, warsztat stolarsko-kołodziejski, zagroda ze zwierzętami, studnia oraz ogródek przydomowy. Spotkanie składa się z prelekcji oraz zajęć interaktywnych, podczas których będzie można np. zrobić masło w maselnicy czy pobawić się dawnymi zabawkami ludowymi.

Spotkanie prowadzi: Bartosz Samelski, kustosz

28.04. (niedziela), godz. 13.00, 15.00

W wiejskiej zagrodzie

Spotkanie prowadzi: Małgorzata Pietrzak, starszy kustosz

4.05. (sobota), godz. 13.00, 15,00

W dworskiej spiżarni i apteczce

Podczas spotkania widzowie będą mogli dowiedzieć się, co można było znaleźć w dworskiej spiżarni, jakie zapasy przygotowywano i przechowywano w zależności od pory roku. Zaprezentowane będą urządzenia i naczynia do sporządzania oraz przechowywania przetworów, a także ciekawsze przepisy z różnych okresów. Dowiedzą się też, co różniło apteczkę leczniczą od „apteczki przyjemnej” oraz kto opiekował się ich zasobami.

Spotkanie prowadzi: Małgorzata Sawicka, kustosz

Miejsce spotkania: pałac-piwnica

5.05. (niedziela), godz. 13.00, 15,00

W dworskiej spiżarni i apteczce

Spotkanie prowadzi: Małgorzata Sawicka, kustosz

Miejsce spotkania: pałac-piwnica

11.05. (sobota), godz. 13.00, 15,00

Z drewutni pradziadka

Spotkanie ma na celu zaznajomienie uczestników z dawnymi sposobami obróbki i wykańczania drewna. Zostanie przedstawiony rys historyczny na temat stolarstwa oraz zakres pracy dawnego stolarza. Narzędzia, które znajdują się  na naszej ekspozycji pozwolą zobrazować i wyjaśnić tajniki obróbki drewna. Na końcu odbędą się zajęcia interaktywne podczas, których będzie można sprawdzić swoje umiejętności manualne wykonując własną zabawkę z drewna.

Spotkanie prowadzi: Bartosz Samelski, kustosz

Miejsce spotkania: stelmacharnia

18.05. (sobota), godz. 13.00, 15,00

ABC konserwacji

Spotkanie przybliża uczestnikom problematykę konserwacji obiektów zabytkowych wykonanych z różnorodnych materiałów, takich jak: drewno, metal, ceramika, wiklina, kamień, skóra oraz przy wykorzystaniu rozlicznych technik. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również główne cele i zasady obowiązujące w zawodzie konserwatora zabytków.

Spotkanie prowadzi: Lidia Staniek, Główny Konserwator

Miejsce spotkania: pracownie konserwatorskie

19.05. (niedziela), godz. 13.00, 15,00

ABC konserwacji

Spotkanie prowadzi: Lidia Staniek, Główny Konserwator

Miejsce spotkania: pracownie konserwatorskie

25.05. (sobota), godz. 13.00

Poznaj nasze zbiory – wybrane obrazy z kolekcji artystycznej Muzeum w Szreniawie

25.05. (sobota), godz. 15.00

Sekrety rodziny pszczelej

Podczas spotkania przyjrzymy się życiu pszczół. Dlaczego w społeczności pszczelej królowa toleruje trutnie, które są uosobieniem próżniactwa i łakomstwa? Czy można poznać mowę pszczół? Jak smakują różne rodzaje miodu? Czy pszczoły produkują mleczko? Czy wosk to to samo co kit pszczeli? Jak dawniej bartnicy chodzili po drzewach, by doglądać gospodarstwa pszczelego? Te i inne tajemnice z życia pszczół i ludzi z nimi związanych można zrozumieć w trakcie naszych spotkań.

Miejsce spotkania: pawilon nr 6, skansen

26.05. (niedziela), godz. 13.00