Comet- arab o wyjątkowej urodzie i wspaniałym ruchu!

Comet
Kliknij!

W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego znajduje się eksponat prezentujący siwego ogiera umieszczonego w boksie stanowiącym fragment prawdziwej stajni z lat 60-tych ubiegłego wieku. Preparat konia czystej krwi arabskiej o imieniu Comet został podarowany muzeum w 1967 r. przez Stadninę Koni w Janowie Podlaskim, ubogaca wystawę stałą w pawilonie 11. 

Comet urodził się w 24 lutego 1953 r w Stadninie Koni Nowy Dwór, po gniadym ogierze Abu Afas urodzonym 20 kwietnia 1947 r i siwej klaczy Carmen urodzonej w 1942 r. 

Do rozrodu dopuszczony został w 1958 roku. Doczekał się bardzo licznego potomstwa, bo aż 40 klaczy, 36 ogierów i 7 wałachów. 

Padł jesienią 1964 roku.

 

Konie czystej krwi arabskiej na całym świecie oznaczane są symbolem OO.

Konie tej rasy wywodzą się z Półwyspu Arabskiego. Za początek hodowli przyjmuje się okres między I a IV wiekiem naszej ery. 

W Polsce pierwszą udokumentowaną hodowlę tej rasy zapoczątkował Roman Sanguszko w 1795 roku. 

Obecnie w naszym kraju prowadzone są trzy liczące się w świecie koniarzy ośrodki hodowli tj. Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, w Białce oraz Michałowie. Po dzień dzisiejszy nie maleje popularność koni, w skrócie, określanych jako araby. Świadczą o tym coroczne, odbywające się w połowie sierpnia, już od 48 lat aukcje, które przyciągają wielu potencjalnych kupujących ze wszystkich zakątków świata. O wysokim prestiżu zarówno licytacji jak i samej hodowli, niech świadczy fakt, iż najdrożej sprzedanym do tej pory koniem tej rasy była 10- letnia klacz Pepita, pochodząca z SK Janów Podlaski,  którą wylicytowano za 1,4 mln euro.

Wzór rasowy konia czystej krwi arabskiej:

- wysokość w kłębie 147- 156 cm;

- masa ciała 386- 454 kg;

- obwód nadpęcia 18- 20 cm;

- umaszczenie przeważnie gniade, siwe i kasztanowate, bardzo rzadko kare;

- charakterystyczną cechą pokrojową jest: 

- długa łabędzia szyja; 

- głowa z dużymi, wyrazistymi, oczami;

- mały pysk z wielkimi nozdrzami;

- zwarty grzbiet i wysoko osadzony ogon;

 

Rejestr polskich ogierów i klaczy czystej krwi arabskiej użytych do hodowli w latach 1944-1993. Tom I, wyd. Polgres 1999

Rejestr ogierów za rok 1953/58. Tom VI, wyd. Państwowe wydawnictwo rolnicze i leśne. Warszawa 1958

www.bazakoni.pl

http://www.janow.arabians.pl/

 

 

/Mateusz Wojtuś/


powered by