Co wiemy o rolnictwie ekologicznym?

Zachęcamy do wypożyczenia wystawy planszowej „Co wiemy o rolnictwie ekologicznym?”. Autorem wystawy jest  Dorota Matela.

Zakresem tematycznym wystawa obejmuje zagadnienia związane z historią początków rolnictwa ekologicznego w Polsce sięgających XIX wieku. Przedstawione zostały postacie pierwszych polskich rolników prowadzących gospodarstwa w zgodzie z przyrodą i naukowców propagujących idee rolnictwa ekologicznego. Ważnym tematem jest omówienie skutków intensyfikacji rolnictwa dla środowiska i człowieka. Przedstawiono najnowsze badania Environmental Working Group (USA) dotyczące zawartości pestycydów w warzywach i owocach wyróżniające najbardziej toksyczne z nich tzw. „parszywą dwunastkę”. Współczesne rolnictwo przybiera postać gigantycznych, wysoce zmechanizowanych monokultur zużywających ogromne ilości nawozów sztucznych i syntetycznych toksyn a gleba traktowana jest w sposób  mechaniczny z pominięciem jej biologii. Sposobem na uwolnienie się od toksyn i chemikaliów jest rolnictwo ekologiczne, które ujmuje gospodarstwo rolne jako agro-ekosystem, gdzie przyroda ożywiona czynnie pomaga rolnikowi w jego pracy. Rolnictwo ekologiczne jest zrównoważonym sposobem gospodarowania, które podtrzymuje żyzność gleby i w niewielkim stopniu zużywa zasoby naturalne ziemi. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie żywności o wysokiej jakości odżywczej. Ważne jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania i zachęta do kupowania produktów ekologicznych. Czy Polska ma szansę stać się ekologiczną potęgą?

Jest to wystawa planszowa. Treści wydrukowano obustronnie na 10 płytach spienionego PCV o wymiarach 1mx1m. Plansze montuje się na 10 stelażach. Są to ścianki Round Line plenerowe z podstawami (szer. 109 cm, wys. 200 cm), na bazie profilu aluminiowego do zastosowania zewnętrznego.