Chrust

Z chrustem w roli głównej

Kliknij!

Przedstawiamy Państwu dwie fotografie znajdujące się w zbiorach Archiwum Ikonograficznego Muzeum w Szreniawie. Zdecydowanie dzieli je czas powstania, technika wykonania czy kompozycja, ale łączy rzecz najważniejsza- temat i uchwycenie konkretnej sytuacji- znoszenie chrustu z lasu. Można by pomyśleć, że ten sposób gromadzenia opału na zimę odszedł do lamusa, jak będą się mogli Państwo przekonać, nic bardziej mylnego…

Pierwsze zdjęcie pochodzi (nr inw. AF-6910/29 )pochodzi z lat 30 XX wieku i została wykonana w pobliżu miejscowości Krasne nieopodal majątku Okno położonego k. Kowal (obecnie województwo kujawsko- pomorskiego), należącego do Szczęsnego hr. Koziebrodzkiego. Na czarno białej fotografii widać czterech mężczyzn niosących na plecach wiązki z chrustem. 

Drugie zdjęcie (nr inw. AF-10943) powstało w 2012 roku we wsi położonej na obrzeżach Puszczy Kozienickiej. Autorem zdjęcia pt. „ Nie jest lekko” jest Pan Krzysztof Maksymowicz, który przesłał m.in. tę fotografię na ogólnopolski konkurs pt. „Wieś światłoczuła” ogłoszony przez nasze Muzeum 2014 roku. 

Jak się wydaje, mimo ok 80 lat dzielących te fotografie, pewne sytuacje i trud włożony w codzienne funkcjonowanie nie uległ (a przynajmniej nie zawsze i nie wszędzie) wielkim przemianom.

 

Dział: Archiwum Ikonograficzne

Nr inwentarzowe: AF-6910/29 i AF-10943

 

 

/Agnieszka Floryszczak/


powered by